Słownik pojęć cosplayowych

C

Cosplanplany cosplayowe. Informacja o tym, jaki projekt mamy zamiar wykonać w przyszłości, lista materiałów, których zamierzamy użyć oraz wstępne szkice lub projekty dotyczące sposobu uszycia strojów.

Źródło: Urban Dictionary,

Cosplay – z ang. costume i play, zabawa w przebieranie. Najczęściej są to przebrania postaci fikcyjnych z gier, anime, komiksów, filmów i książek. Kostiumy takie mogą być wykonane własnoręcznie, zakupione, albo złożone z ubrań, które uda nam się znaleźć. Za pierwszy cosplay uznaje się ten wykonany w 1939 roku przez Myrtlę Douglas i Forresta J. Ackermana, którzy przygotowali przebrania na pierwszy na świecie konwent Sci-Fi, WorldCon I. Termin "cosplay" po raz pierwszy pojawił się w 1983 roku w gazecie "My Anime" i został wymyślony przez Nobuyukiego Takahashiego, który chciał stworzyć pojęcie oznaczające przebieranie się na konwenty. Cosplay cieszy się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Korei Południowej, jednak najbardziej popularny jest w Japonii.

Źródło: SYFY WIRE, Wikipedia, Kotaku,

Cosplayer – osoba w cosplayu, interesująca się nim, szyjąca, bądź kupująca strój. Często jest to hobby, innym razem sposób zarobku, który jest najbardziej spopularyzowany w Japonii. Cosplayerzy pokazują swoje stroje na konwentach, konkursach cosplay, fotografiach czy teledyskach.

Costest / Costrial – wypróbowywanie części cosplayu, najczęściej już z wigiem. Cosplayer robi zdjęcie, na przykład selfie, żeby zobaczyć, jak wygląda to, co już ma zrobione i co należy poprawić.

Źródło: Amino,

Crossplay – przebieranie się za postać przeciwnej płci. Najczęściej crossplayerami w przypadku mangi i anime są kobiety, ze względu na delikatną, nieskazitelną urodę, którą charakteryzuje się większość bohaterów. Termin ten łączony jest często z określeniem „trap” (ang. pułapka), który opisuje mężczyzn przypominających wyglądem kobietę, bądź przebierających się za nią.

D

Dremel (multiszlifierka) – wielofunkcyjne narzędzie, posiadająca wiele wymiennych końcówek, służąca do wykonywania precyzyjnych prac, takich jak szlifowanie, grawerowanie czy piaskowanie. W cosplayu najczęściej służy do wykonywania lub obrabiania elementów zbroi, broni lub akcesoriów.

Źródło: Przydasie,

Dry Brushing (suchy pędzel) – sposób malowania za pomocą prawie lub zupełnie suchego pędzla o sztywnym włosiu. W cosplayu pomaga on dodać klimatu elementom, takim jak broń lub zbroja, stwarzając efekt zniszczenia, zużycia czy nawet imitując inną teksturę, np: metalu.

E

Eva, pianka EVA - spieniony kopolimer etylenu i octan winylu. Sprzedawana w blokach, dostępnych w wielu kolorach i kilku grubościach – 2 mm, 5 mm, 10 mm. Jest doskonałą bazą do tworzenia elementów cosplayu, w dodatku jest termoplastyczna, co oznacza, że po ogrzaniu łatwo jest uformować ją w pożądany kształt. Dużo osób używa do tego suszarki, ale nie da sobie ona rady z grubszymi piankami. Wtedy warto użyć opalarki. EVA jest lekka i łatwa w cięciu. Jest elastycznym, porowatym tworzywem o właściwościach między innymi amortyzujących, ochronnych czy ozdobnych, dzięki czemu stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów w świecie cosplayu.

F

Flexbond – elastyczny klej, często stosowany w cosplayu jako podkład pod piankę EVA. Szybkoschnący, rozpuszcza się w wodzie i nie jest toksyczny. Po wyschnięciu staje się przezroczysty. Dzięki swojej elastyczności jest odporny na zgniatanie, pękanie, odpryski i rozciąganie.

Źródło: Coscon, Cosplayshop,

L

Lace front – peruka z siateczką na skroniach, pozwalająca lepiej dopasować wiga do linii włosów. Włosy przy brzegu siatki są coraz drobniejsze, co sprawia, że całość wygląda bardzo naturalnie. Wiele osób nosi tego typu peruki nie tylko w cosplayu, ale i na co dzień. Można ją przymocować za pomocą spirit gum lub got2be.

Źródło: Natasha de Kaaba,

Low cost cosplay – kostium zrobiony z rzeczy pożyczonych, znalezionych albo kupionych w lumpeksach. Termin wziął się od cosplayera Anuchy “Cha” Saengcharta, który używa nicku LowCostCosplay. Cha pokazuje swoje, często śmieszne, odwzorowania postaci przy pomocy rzeczy które go otaczają.

Źródło: Twisted Sifter,

M

Mastix – używany w teatrach bezpieczny dla skóry klej charakteryzatorski, służący do przyklejania ran i zarostów. Przezroczysty i zupełnie niewidoczny. Ułatwia całkowite wcielenie się do postaci, gdy np: nie posiadamy zarostu.

Źródło: Ladymakeup,

P

Plastidip - płynna guma syntetyczna, którą łatwo nanieść pistoletem lakierniczym lub przy użyciu sprayu. Sprawia, że powłoka stworzona w ten sposób staje się matowa i elastyczna. Chroni przed warunkami atmosferycznymi, wilgocią, ścieraniem i korozją. Często stosowana do ochrony powłoki samochodu. W cosplayu często służy jako podkład pod farbę.

R

Refka – (ang. reference photo) to zdjęcie lub opis, na którym wzorujemy się podczas tworzenia cosplayu, rysowania lub sesji fotograficznej. Jest wymogiem w przypadku konkursów cosplay, gdzie stanowi podstawę oceny stroju.

S

Styrodur, polistyren ekstrudowany – łatwo dostępny materiał izolujący, bardziej zbity oraz twardszy niż styropian, stosowany w budownictwie oraz do wykonywania elementów ozdobnych czy reklamowych. W cosplayu wykorzystywany do tworzenia różnych elementów strojów, głównie broni. Występuje w różnych grubościach i łatwo można go pociąć nożykiem tapicerskim.

Źródło: Wikipedia, Murator.pl,

W

Weathering – postarzanie, brudzenie lub niszczenie elementów cosplayu, aby nadać im odpowiedniego charakteru oraz klimatu. Między innymi bardzo przydatne przy cosplayach postaci steampunkowych i postapokaliptycznych.

Źródło: Tested, IMPACT Books,

Wig – pojęcie zapożyczone z języka angielskiego często wykorzystywane w fandomie. Peruka wykonana z włosów naturalnych lub sztucznych. W cosplayu wykorzystywana do charakteryzacji, aby lepiej odwzorować postać w którą się wcielamy.

Źródło: bab.la,

Wikol – klej używany w stolarstwie do drewna i materiałów pochodnych. Znalazł zastosowanie w modelarstwie kartonowym. W stanie płynnym jest biały, po wyschnięciu staje się przezroczysty. W cosplayu często używany jako podkład na broni i zbroi oraz do wygładzenia i zatkania porów w piance Eva.

WIP - z ang. work in progress, czyli praca w toku. Cosplayerzy często wrzucają WIP-y na swoje strony w mediach społecznościowych, aby pochwalić się postępami w pracy nad strojem, który aktualnie tworzą.

Źródło: Urban Dictionary,

Ż

Żywica epoksydowa (ang. epoxy resin) – syntetyczny produkt polimerowy, która po utwardzeniu staje się nietopliwy i nierozpuszczalny. Wykorzystywany do produkcji kompozytów wzmacnianych włóknem szklanym, np: kadłubów jachtów. Jest składnikiem farb i lakierów, klejów oraz szpachli. W cosplayu służy do robienia odlewów broni czy akcesoriów.

Źródło: Murator.pl, Wikipedia,

Wybierz kategorię

Słownik pojęć cosplayowych

Cosplay to fajne hobby, ale jeśli dopiero raczkujesz w środowisku cosplayowym, to wiele rzeczy może być dla Ciebie niezrozumiałych. Jeśli nie wiesz, co to jest refka, lacefront, low cost cosplay, cosplan, dremel czy pianka eva, to trafiłeś w odpowiednie miejsce w internecie. Na portalu Cosplaytime.pl - Czas na Cosplay znajdziesz słownik pojęć cosplayowych z najważniejszymi terminami, które często mogą pojawić się w tutorialach i poradnikach oraz w komunikacji z doświadczonymi cosplayerami.

Słownik pojęć cosplayowych powstał przy wsparciu cosplayerów, m.in. z grupy na Facebooku - Cosplayowa Grupa Wsparcia.

Jeśli uważasz, że brakuje jakiegoś pojęcia, daj nam o tym znać!