Podatek od cosplayu! [aktualizacja]

Podatek od cosplayu! [aktualizacja]

Aktualizacja

Na szczęście nasz wpis o podatku w cosplayu, jest tylko primaaprilisowym żartem. Niektórzy z Was przy pierwszym kontakcie z naszym artykułem o mało nie zeszli na zawał, za co Was przepraszamy. Pomimo tego, że w Polsce co jakiś czas wprowadzane są nowe daniny, uważamy że jest to dość absurdalny pomysł. W końcu cosplayerzy już taki podatek płacą przy zakupie materiałów na cosplay. Za rok nie będziemy Was straszyć, obiecujemy!

W styczniu informowaliśmy Was o tym, że rząd Japonii może zmienić cosplay, wprowadzając zmiany w prawie autorskim, które dotkną osoby zarabiające na cosplayu. Zastanawialiśmy się wtedy czy pomysł zostanie wprowadzony również w innych krajach, w tym w Polsce. Rząd Japonii odpowiedział zdenerwowanym cosplayerom i wyjaśnił całą sytuację. Można by powiedzieć, że temat został zamknięty i możemy wrócić do swoich spraw. Nic bardziej mylnego.

W ostatnich dniach w Polsce powrócił temat opłat za wykorzystywanie postaci, ale w zupełnie innej formie. Rząd Polski, na czele z Premierem Mateuszem Morawieckim wciąż poszukuje pieniędzy, które pomogą Polsce przetrwać pandemię koronawirusa. Jak można przeczytać w najnowszym artykule w Dzienniku Prawa o nowych podatkach w Polsce, z dniem 1 lipca 2021 wchodzi podatek od cosplayowania postaci. Nie jest to opłata licencyjna za wykorzystywanie postaci, jak miało to miejsce w przypadku Japonii, a podatek od cosplayu, który musi zapłacić każda osoba, która chce przebrać się w strój. Bez znaczenia czy hobbystycznie na konwent, czy na sesję zdjęciową czy do pracy na stoisku podczas wydarzenia, np: PGA.

Czy to koniec cosplayu w Polsce? | Na zdjęciu uczestnicy konkursu cosplay Fantasmagoria 2020, fotograf: Blue Hunter, źródło.

Według informacji zawartych w Dzienniku Prawa nowy podatek będzie wynosił 100 zł od postaci i każdy cosplayer, będzie musiał go zapłacić przed wykonaniem stroju, wypełniając deklarację PCC/OC-1. Nie wiadomo, czy potwierdzenie uiszczenia opłaty do Urzędu Skarbowego będziemy musieli mieć przy sobie poruszając się w cosplayu na konwencie czy podczas sesji zdjęciowej w plenerze. Nie wiadomo też, czy będzie trzeba uiścić opłaty za posiadane cosplaye oraz jak będzie to egzekwowane przez polski rząd.

Będziemy sprawę monitorować i jeśli otrzymamy więcej informacji, niezwłocznie będziemy Was informować. Jeśli chcecie być na bieżąco, śledźcie nas na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie.