Rząd Japonii odpowiada cosplayerom

Rząd Japonii odpowiada cosplayerom

Pod koniec stycznia pojawił się u nas artykuł o tym, że rząd Japonii może zmienić cosplay, wprowadzając zmiany w przepisach o prawie autorskim, które dotknęłyby osoby zarabiające na cosplayu. Zdenerwowało to społeczność cosplayerów, dlatego rząd Japonii postanowił wypowiedzieć się na ten temat.

Według artykułów, które można przeczytać w Kyodo News oraz The Japan Times, rząd Japonii nie planuje zaostrzyć prawa autorskiego, a jedynie przyjrzeć się sytuacjom, w których mogłoby obowiązywać prawo dozwolonego użytku (tak zwane “prawo cytatu”). 

Jak powiedział japoński minister Shinji Inoue: “Żeby dalej promować kulturę “cosplayu”, ważnym jest, aby stworzyć środowisko, w którym ludzie mogą czuć się bezpiecznie i dobrze bawić.

Minister Shinji Inoue oraz japońska cosplayerka Enako w Tokio, 9.12.2020 | KYODO, źródło.

Rząd obawia się, że surowsze prawo autorskie sprawiłoby, że ludzie nie chcieliby zajmować się cosplayem, który jest ważną częścią kultury japońskiej. Planuje natomiast zwiększyć świadomość społeczną, poprzez pokazanie konkretnych sytuacji, w których cosplayer może zostać poproszony o zapłacenie za prawa autorskie do użytkowania postaci, np: gdy cosplayer otrzymuje zapłatę za pojawienie się na konwencie w cosplayu popularnej postaci.

Osoby zajmujące się cosplayem hobbystycznie nie mają czego się obawiać, a ich zdjęcia na Instagramie nie będą blokowane za naruszenie praw autorskich. 

Źródło: link, link, link.