Rząd Japonii może zmienić cosplay?

Rząd Japonii może zmienić cosplay?

Jak donosi serwis Kotaku, Japoński rząd rozważa wprowadzenie zmian w przepisach o prawie autorskim, które dotyka osoby zarabiające na cosplayu. Nowe prawo mogłoby mieć wpływ również na te osoby, które cosplayem zajmują się tylko hobbistycznie.

W artykule Kotaku możemy przeczytać, że rząd Japonii rozważa wprowadzenie opłat za możliwość cosplayowania danej postaci. Cosplay może być dużym źródłem dochodu dla cosplayerów, co pokazuje wspomniany w artykule przykład japońskiej cosplayerki Enako, która, według artykułu w portalu Kotaku z 2018 roku, zarobiła w miesiąc 90 000 dolarów na publicznych wystąpieniach, gadżetach, sprzedaży zdjęć, fotoksiążkach itp. Inni cosplayerzy również zarabiają na swojej twórczości wykorzystując znane postacie, a ich twórcy nie otrzymują z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. 

Według Kyodo News, japońskie prawo autorskie jest niejasne w tych kwestiach, ale zwraca uwagę na fakt, że cosplay bez motywu zysku niekoniecznie jest naruszeniem praw autorskich. Jednak dodaje, że zdjęcia przesłane do serwisów społecznościowych mogą zostać uznane za takie naruszenie. Jeśli ustawodawca weźmie to pod uwagę, efekt nowych regulacji w prawie byłby odczuwalny dla całej społeczności cosplayerów. 

Enako za pośrednictwem Twittera odniosła się do kwestii praw autorskich, wyjaśniając, że gdy pojawia się w telewizji lub płatnych wydarzeniach, ubiera się w oryginalne postacie, aby unikać naruszania praw autorskich. Dodała również, że gdy wykonuje cosplay na podstawie pracy jakiegoś twórcy, otrzymuje od niego pozwolenie. 

Enako będąc ambasadorką Cool Japan (akcja marketingowa rządu Japonii) omówiła możliwe zmiany z rządem, ale napisała również, że nie słyszała, aby umieszczanie zdjęć strojów w mediach społecznościowych mogło naruszać prawa autorskie. Dodała, że ma nadzieję, że cosplayerzy, którzy będą działali non-profit, będą mogli nadal działać w mediach społecznościowych bez naruszania prawa. 

Enako (fot. Instagram), źródło.

Co sądzicie o tej sprawie? Czy rząd Japonii ma rację i powinno uregulować się prawnie kwestie związane z prawami autorskimi do postaci? Czy jednak uważacie, że cosplay to osobne dzieło i mimo tego, że każdy stara się odwzorować postać jak najlepiej zgodnie z obrazem referencyjnym, to różnic między cosplayem, a oryginalnym designem postaci jest bardzo wiele. Dajcie znać w komentarzach! 

Źródło: link, link, link, link.