Byłem, zobaczyłem… wrażenia z Fantasmagorii

Byłem, zobaczyłem… wrażenia z Fantasmagorii

W drugi weekend lutego wybrałem się w podróż koleją do Gniezna, aby na zaproszenie gnieźnieńskiego cosplayera - Ragnara, wziąć udział w Konwencie Fantastyki Fantasmagoria. Wydarzenie jest organizowane przez lokalny klub fantastyki i odbywa się nieprzerwanie od 2010, więc w tym roku odbyła się jego 11. edycja! Konwent z tradycjami, można by rzec. Jak było i czy warto wybrać się do Gniezna na następną edycję dowiedzcie się z mojej relacji. Zapraszam!

Konwent Fantastyki w Gnieźnie

Fantasmagoria odbywa się w mieście, które w historii Polski zapisało się jako pierwsza stolica kraju, pierwsza metropolia kościelna, czy miasto św. Wojciecha. Podczas pobytu na konwencie organizowanym przez klub fantastyki Fantasmagoria, można spokojnie odwiedzić co bardziej interesujące miejsca w mieście, bo zawsze znajdzie się jakieś okienko między kolejnymi punktami programu. Szczególnie, że wydarzenie jest organizowane w samym centrum, a do Bazyliki prymasowskiej jest jakieś 600 metrów. Ba… zwiedzanie miasta jest nawet jednym z punktów programu, bo organizatorzy doskonale zdają sobie sprawę z wartości miejsca, w którym organizują wydarzenie. Niestety nie udało mi się w nim uczestniczyć, z prozaicznego powodu… zaspałem. Uważam, że lokalizacja budynku, w którym odbywa się impreza jest ogromnym plusem konwentu, a kolejnym jest fakt, że dzięki wsparciu miasta oraz Miejskiego Ośrodka Kultury wydarzenie jest całkowicie za darmo!

Korytarz z wystawami, obok znajdowała się wystawa i sala Legionu 501

Atrakcje Fantasmagorii

Konwent jest otwarty na każdego i ma bardzo zróżnicowany program. Czas możemy spędzić na graniu w gry planszowe, uczestniczeniu w różnych prelekcjach tematycznych dla miłośników mangi i anime, cosplayu, fantastyki, Gwiezdnych wojen, fan filmów czy filmów krótkometrażowych. Mogliśmy udać się w świat wyobraźni podczas wielu sesji RPG oraz LARPów. Pojawiła się też wystawa modeli z Gwiezdnych wojen, która pomimo tego, że jestem wielkim fanem tego uniwersum (co wyrażam tworząc z innymi starwars.pl), nie zachwyciła mnie. Może to przez klimat szkolnej sali i słabe oświetlenie. Uważam, że w przypadku wystaw z modelami, klimat nadany miejscu, w którym znajdują się eksponaty, niesamowicie buduje atmosferę (np: taką, jak w przypadku wystawy DC, którą miałem okazję odwiedzić). Wystawa nie była jedyną gwiezdnowojenną atrakcją. Nasz rodzimy garnizon Legionu 501 przygotował salę dedykowaną Gwiezdnym wojnom i muszę przyznać, że wyglądała bardzo ciekawie. Wieczorami można było spędzić czas na terenie konwentu śpiewając na karaoke, grając w planszówki lub udać się do jednej z knajp na wspólne biesiadowanie i rozmowy o geekowskich sprawach. Ja wybierałem zawsze tę drugą opcję. Nie chcielibyście słyszeć jak śpiewam.

Makieta przedstawiająca bitwę o Hoth z piątej części Gwiezdnych wojen

Czas na cosplay!

Fantasmagoria należy do mniejszych konwentów, ale i tu nie zabrakło cosplayerów oraz konkursu cosplay. Przechadzając się po terenie konwentu można było spotkać członków Legionu 501 w fantastycznych strojach z uniwersum Gwiezdnych wojen. Nie zabrakło bohaterów z komiksów, gier czy mangi i anime, a niektóre stroje prezentowały się naprawdę bardzo dobrze i to nie tylko te, które brały udział w konkursie. Przykłady znajdziecie w naszej galerii przygotowanej przez Blue Hunter.

Konkurs cosplay

W konkursie wzięło udział 19 uczestników i wszyscy zaprezentowali się bardzo dobrze. Z miejsc na widowni stroje wyglądały naprawdę fajnie, a przygotowane wystąpienia sceniczne nie nudziły. Nawet dla osób, które nie znały postaci, w które wcielała się osoba na scenie, wszystko było zrozumiałe i jasne. Co prawda mógłbym ponarzekać, że naszym cosplayerom brakuje trochę luzu, ale musimy pamiętać, że nie była to Maskarada. Ja sam pewnie bym na scenie zaprezentował się jak żelbetonowy kloc.

Jury w składzie Ako Cosplay, Yumikasa Photography, Mechaniczny Kot i Paulina Lewandowska, miało twardy orzech do zgryzienia, aby wybrać tych najlepszych. Ostatecznie nagrodę główną zdobyła Darima Cosplay, która zaprezentowała się w stroju Taroutachi z Touken Ranbu. Nagrodę za najlepszy strój zdobyła Lucy Nebraska Cosplay, a wystąpiła jako Cerys an Craite z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Nagrodę za najlepszy występ zdobyła grupa w składzie: Miiharu Cosplay, James Kleptomaniac oraz Hadesiak. Zaprezentowali oni scenkę z Gravity Falls, która była naprawdę zabawna i oddająca klimat serii. Więcej informacji o nagrodach i wyróżnieniach znajdziecie na fan page'u stowarzyszenia Fantasmagorii.

Uczestnicy konkursu cosplay - zdjęcie: Blue Hunter.

Nie tylko uczestnik…

Podczas Fantasmagorii miałem okazję poprowadzić dwie prelekcje. Jedna była o filmach krótkometrażowych i możecie poczytać o niej więcej na portalu ShortFilmy.pl. Druga była o filmach tworzonych przez fanów, tzw. fan filmach - więcej możecie przeczytać na portalu FanFilmy.pl. Serdecznie Was zapraszam na oba portale! Cieszę się, że miałem okazję nie tylko uczestniczyć, ale także dołożyć swoją cegiełkę do konwentu. Zachęcam wszystkich do tego, aby dzielili się swoimi pasjami podczas takich wydarzeń.

Fantastyczne Gniezno

Weekend spędzony w Gnieźnie zaliczam do udanych. Spędziłem miło czas, zwiedziłem trochę miasta, a zaznaczyć muszę, że poznanie miasta, w którym odbywa się konwent, uważam za bardzo ważny punkt programu w moich konwentowych wojażach. Nie chcę, by mój pobyt ograniczał się tylko do budynku dworca, trasy na miejsce konwentu i noclegu. W Gnieźnie udało mi się zaspokoić moje podróżnicze pragnienia. Podzieliłem się swoją pasją z innymi uczestnikami podczas moich prelekcji, spotkałem starych znajomych oraz poznałem mnóstwo nowych i interesujących ludzi z pasjami. Co by nie napisać o konwencie, o jego atrakcjach, lokalizacji, miejscach noclegowych czy wystawcach, którzy się pojawiają, to najważniejsi są ludzie, ludzie z pasją, a Konwent Fantastyki Fantasmagoria tworzą tacy właśnie ludzie. Dlatego nie nudzimy się podczas atrakcji oferowanych przez konwent, ani później na szkolnym korytarzu.

Prelekcja Native Cosplay na temat pozowania i odgrywania postaci

Myślę, że przynajmniej raz warto odwiedzić Gniezno i wziąć udział w Fantasmagorii. Zwiedzić miasto, skorzystać z punktów programu, obejrzeć konkurs cosplay, poznać nowych ludzi… a później zaczniecie wracać dla spotkanych tam osób.