Wystawa Sztuka DC. Świt superbohaterów

Wystawa Sztuka DC. Świt superbohaterów

Na początku grudnia wybrałem się w podróż do Łodzi, aby odwiedzić wystawę Sztuka DC. Świt superbohaterów, na której można zobaczyć oryginalne kostiumy filmowe, concept-arty, prace poświęcone postaciom ze świata DC oraz oryginalne szkice i plansze komiksowe. Wystawę wcześniej można było oglądać w Paryżu, Londynie i Abu Dhabi, a teraz od 27 września 2019 do 2 lutego 2020 w Łodzi, w zrewitalizowanym kompleksie pierwszej łódzkiej elektrowni: EC1 Łódź - Miasto Kultury, która znajduje się zaraz obok dworca Łódź Fabryczna.

Pierwszy superbohater!

Zwiedzając wystawę zaczynamy od superbohatera, który zapoczątkował erę komiksowych herosów. Mowa oczywiście o Supermanie, który zadebiutował w 1938 roku. Wśród rekwizytów zgromadzonych w części poświęconej Człowiekowi ze Stali znajdziemy kostiumy, które na planie filmowym nosił Christopher Reeve. Nie zabrakło stroju Brandona Routha z Superman: Powrót oraz kostiumu bez czerwonych majtek, w który ubierał się Henry Cavill w Człowieku ze Stali. W tej kolekcji trafimy również na strój z filmu Superman Lives, który ostatecznie nigdy nie pojawił się na ekranach.

Mroczny Rycerz

Przechodząc dalej trafiamy na część poświęconą Batmanowi. Jest ona zdecydowanie najobszerniejsza i posiada najwięcej eksponatów. Nie tylko zobaczymy stroje Batmana z ekranizacji kinowych, ale również kostiumy jego przeciwników. Kierunek zwiedzania prowadzi nas chronologicznie przez filmy o człowieku nietoperzu. Na początku ujrzymy kostium Batmana noszony przez Michaela Keatona, strój Catwoman, w którym występowała Michelle Pfeiffer, kostium Pingwina, w którego wcielił się niezwykle charakterystyczny aktor Danny DeVito, czy ubranie kultowego Jokera wykreowanego przez Jacka Nicholsona. Następnie czeka nas galeria strojów z filmów z połowy lat 90. W tej sekcji znajdziemy kostiumy z dwóch filmów - Batman Forever oraz Batman i Robin. W tym pierwszym w Batmana wcielił się Val Kilmer, a przyszło mu się zmierzyć z Człowiekiem Zagadką oraz Dwiema Twarzami. W drugim Batmanem został George Clooney, który, wraz ze swoimi pomocnikami Robinem oraz Batgirl, musiał zmierzyć się nie z jednym, nie z dwoma, ale z aż trzema złoczyńcami. Niestety, na wystawie ujrzymy stroje tylko jednego z nich - Mr Freeze, w którego wcielił się sam Arnold Schwarzenegger. Historia Bruce'a Wayne'a trwa dalej i przechodzimy do sekcji poświęconej Mrocznemu Rycerzowi, w którego wcielił się Christian Bale. Muszę przyznać, że tu jest zauważalna różnica w stosunku do kostiumów z lat 80. i 90. W tej części możemy przyjrzeć się dokładnie kostiumom Batmana z każdej części trylogii Nolana, zobaczyć strój Bane’a czy Jokera. Tutaj też zaczyna się seria filmów wyświetlanych na ekranach, w których kostiumograf Lindy Hemming opowiada o procesie tworzenia zbroi Batmana, maski Bane’a czy kostiumu Jokera. Zwiedzanie wystawy poświęconej alter ego Bruce'a Wayne'a kończymy na kostiumach z filmów z Benem Affleckiem, gdzie możemy zobaczyć między innymi bojową zbroję Batmana z filmu Batman vs. Superman.

Harley Quinn i Legion Samobójców

Po Batmanie trafiamy na najmniejszą część wystawy, poświęconą filmowi opowiadającemu o Legionie Samobójców. Zobaczymy tutaj tylko jeden kostium - Harley Quinn, ale jakże dobrze jest on nam znany. Mogliśmy zobaczyć wierne repliki tego stroju na wielu polskich konwentach. I w wielu przypadkach niczym nie różniły się od oryginału.

Wonder Woman i Super Friends!

Przygody Wonder Woman wielu fanom DC przywróciły wiarę w filmy z tego uniwersum, dlatego nie mogło zabraknąć części poświęconej tej bohaterce. Na wystawie możemy zobaczyć kostium przygotowany na potrzeby postaci, w którą wcieliła się Gal Gadot, jak i również kostiumy z serialu z lat 70. Współczesny kostium prezentował się zdecydowanie lepiej, niż kostiumy z serialu z Lindą Carter.

Na końcu wystawy znajduje się dział poświęcony Lidze Sprawiedliwości, ale niestety nie było już tutaj żadnych kostiumów z ekranizacji, a szkoda. Z chęcią bym zobaczył kostium Aquamana lub Flasha.

Eksponaty!

W swojej relacji z wystawy skupiłem się na tym co jest tematyką naszego portalu, czyli kostiumach, ale znajdziecie na niej wiele innych interesujących eksponatów i informacji o superbohaterach. W każdej części wystawy znajdują się grafiki koncepcyjne, kadry komiksowe, arty czy modele oraz informacje o superbohaterach i komiksach. Dodatkowo wystawę możemy rozszerzyć o ciekawe informacje zawarte w aplikacji, którą przed wkroczeniem na halę wystawienniczą polecam zainstalować.

Podsumowanie

Nie żałuję wyprawy do Łodzi na wystawę poświęconą bohaterom uniwersum DC. Prezentuje się ona niezwykle ciekawie. Możemy dowiedzieć się nowych rzeczy, posłuchać ciekawostek z planów filmowych i prac nad kostiumami. Przekonać się, że stroje, które widzimy na ekranach, niczym się nie różnią od tych spotykanych na niektórych konwentach, a każdy z cosplayerów może zająć się tworzeniem strojów na potrzeby filmowe. Brakowało mi tylko tego, żeby kostiumy znajdowały się na obrotowych platformach, tak jak model motocyklu Batmana z filmów Nolana, który pokazaliśmy w naszej relacji na Instagramie. Nie wszystkie stroje dało się obejść z każdej strony, a fajnie by było spojrzeć na każdy detal takiego kostiumu. Rozczarowująca była również galeria okładek komiksowych, gdzie było ich dosłownie kilka, ale to był chyba jedynie mały dodatek do całej reszty.

Warto wybrać się do Łodzi, jeśli Wasza podróż nie będzie trwała pół dnia. Z dalszych zakątków Polski raczej bym się nie wybierał. Chyba, że jesteście naprawdę wielkimi fanami DC i musicie zobaczyć wszystko, co związane z DC, na żywo. Innym pozostaje żałować, że wystawa nie jest objazdową po większych miastach Polski, tak jak było kilkanaście lat temu z wystawą z rekwizytami z Władcy Pierścieni.