Byliśmy na AnimeCon Halloween 2019

Byliśmy na AnimeCon Halloween 2019

W dniach 26-27 października wybrałam się do Poznania na konwent AnimeCon Halloween. Poprzednią edycję wspominam pozytywnie, dlatego też ciekawiło mnie, czym zaskoczą nas organizatorzy w tym roku.

Lokalizacja i miejsca noclegowe

AnimeCon Halloween odbył się w Szkole Podstawowej nr 11 na Wichrowym Wzgórzu. Była to trzecia edycja tego konwentu, a druga w tym miejscu. Pierwsza edycja odbyła się w Międzynarodowych Targów Poznańskich, ale organizatorzy zrezygnowali z tego miejsca. Okolica szkoły była spokojna, ale nie brakowało w pobliżu sklepów czy restauracji, w których można było się zaopatrzyć w produkty spożywcze czy zjeść dobry obiad.

Na konwent udało mi się przyjechać dzień wcześniej, już w piątek. Organizatorzy pozwolili osobom dojeżdżającym z daleka wejść na teren sleep roomów, aby móc uczestniczyć w wydarzeniu od samego początku. Ta inicjatywa pojawiła się w zeszłym roku, co moim zdaniem jest bardzo dobrym pomysłem. Jedynym jej minusem był fakt, że została ona w tym roku ogłoszona dopiero tydzień przed wydarzeniem, przez co wiele osób pozostawało w nerwowej niepewności i prawie do końca nie wiedziało, kiedy ruszyć do Poznania. Konwent cieszył się powodzeniem. Uczestników na AnimeCon przybyło wielu z różnych zakątków Polski. W sobotę kolejki do akredytacji wylewały się z budynku, uczestnicy czekali niekiedy godzinę, by wejść na teren konwentu. Z powodu tak dużej ilości ludzi helperzy mieli problemy, by każdego pomieścić na sleepie, lecz na szczęście udało się wszystkich ułożyć tak, by każdy znalazł dla siebie jakiś mały kącik, gdzie rozłożył swoje rzeczy do spania. Można było w spokoju przystąpić do zwiedzania konwentu i uczestniczenia w atrakcjach, jakie oferował.

Atrakcje

Na AnimeConie, jak na każdym konwencie tego typu, pojawiło się wielu wystawców, oferujących przypinki, pocztówki, koszulki i wszelkie inne dobra. Wydawało mi się jednak, że było ich mniej niż w zeszłym roku, a mnie samej niestety nie udało się znaleźć nic dla siebie.

Podczas konwentu mogliśmy spędzić czas na różnorodnych prelekcjach, konkursach, grając w gry planszowe i komputerowe lub tańcząc w grach rytmicznych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wszyscy uczestnicy dostali mapki oraz plan prelekcji, które były naprawdę dobrze rozpisane, dzięki czemu łatwo było znaleźć upragnioną atrakcję. Sama skorzystałam tylko z prelekcji “Szkolenie wstępne członków Fundacji SCP”, prowadzonej przez Ishivena. Pograłam trochę ze znajomymi na automatach muzycznych oraz obejrzałam pokaz sceniczny grupy NanoKarrin. Występ nie wpisywał się w moje gusta, ale podobała mi się dynamika występu i układy sceniczne.

Konkurs cosplay

Konkurs cosplay na AnimeConie przyciągnął bardzo wielu uczestników, a scena, na której się odbywał, była bardzo dobrze oświetlona i nagłośniona. W czasie występów mogliśmy oglądać różnorodne stroje, od tych najprostszych po bardziej skomplikowane. Stroje uczestników prezentowały się znakomicie, a ich występy podobały się publiczności zgromadzonej na sali. Serca widzów podbił Krykiet's Art and Cosplay, którego imię było skandowane zaraz po jego występie. W jury konkursu zasiedli cenieni polscy cosplayerzy z międzynarodowym dorobkiem: Dorian Makbeth, Kairi in Cosplayland oraz Quell Crafts. Mieli oni twardy orzech do zgryzienia podczas oceniania uczestników.

Nagrody zostały przyznane w kilku kategoriach: Najlepszy strój, Debiut, Najlepszy strój na Halloween, Najlepsza prezentacja solo oraz Najlepsza prezentacja grupowa. Zaczynając od najlepszego stroju: drugie miejsce w tej kategorii przyznano Galaxy w stroju Halloweenowym Królewny Balonowej z Pory na Przygodę, a pierwsze miejsce otrzymał Akko w stroju Kinga z Nanatsu no Taizai. W kategorii Debiut wygrała Laindire Cosplay jako Astra z The Arcana. Za najlepszy strój Halloweenowy nagrodę otrzymał Aris Creations jako Scarecrow z Batman: Arkham Knight. Zaś w kategorii prezentacji solo Wolfarjack podbił serca jury swoim Jokerem. W ostatniej kategorii, prezentacji grupowej, nagrodę otrzymali Kinder Bueno Villains, przedstawiając siebie jako bliźniaki z Gravity Falls.

Podczas konkursu wydarzył się nieszczęśliwy wypadek. Jeden z uczestników spadł na zaplecze i rozbił statuetki przygotowane dla zwycięzców poszczególnych kategorii. Na szczęście uczestnikowi się nic nie stało, a organizatorzy poinformowali, że statuetki zostaną wysłane do laureatów w późniejszym czasie.

Jeśli interesują Was poszczególne występy to zapraszam do obejrzenia poniższego wideo.


Nagranie konkursu cosplay od użytkownika YouTube: kikowaena elemelek.

Podsumowanie

AnimeCon Halloween był dla mnie udanym konwentem, ze świetnym konkursem cosplay, który bardzo mnie zauroczył. Widać, że organizatorzy starają się rozwijać wydarzenie i według mnie idą w dobrym kierunku, ale oczywiście nie obyło się bez małych wpadek organizacyjnych. Na szczęście na wszystkie kłopoty znaleźli rozwiązanie i każdy z przybyłych mógł się cieszyć z uczestnictwa w konwencie. Mam nadzieję, że będą się trzymać wyznaczonej ścieżki. Zwłaszcza, że z roku na rok odwiedza ich coraz więcej uczestników. Sama chętnie pojawię się na następnej edycji, aby spędzić miło czas ze znajomymi, zasiąść na widowni konkursu cosplay oraz przekonać się, co nowego przygotowali dla nas organizatorzy AnimeCon Halloween.

A wy? Byliście na tegorocznej edycji AnimeCon? Jak Wam się podobała? Dajcie znać w komentarzu!

Zdjęcia: Blue Hunter.