Wrażenia z Poznań Game Arena 2019!

Wrażenia z Poznań Game Arena 2019!

14 edycja targów gier komputerowych Poznań Game Arena, która odbyła się w dniach 18 - 20 października, jest już za nami, więc przyszedł czas na małe podsumowanie wydarzenia. Na początek garść oficjalnych informacji: W tym roku przez trzy dni hale MTP odwiedziło aż 79 247 osób, co jest rekordowym wynikiem i największym wydarzeniem w historii targów poznańskich.

Co tam grało na PGA?

Listę atrakcji dla miłośników elektronicznych rozgrywek można by rozpisać na kilka stron, ale najbardziej wyróżniającym się miejscem było stoisko CD Projekt RED, gdzie prezentowano Cyberpunk 2077. Do grona najpopularniejszych stoisk możemy również zaliczyć stoisko Ubisoft, gdzie pokazywano Watch Dogs Legion oraz stoisko Doom Ethernal, gdzie można było przedpremierowo wypróbować grę. Duże tłumy można było również spotkać na stoisku Nintendo, gdzie w sobotę fanów konsoli przyciągnęła gra Just Dance 2019. Jak widać, konsola od Nintendo nadaje się nie tylko do mobilnego grania.

Stoisko CD Projekt Red

Stoisko CD Projekt było najbardziej obleganym stoiskiem podczas PGA.

Poza wyżej wspomnianymi tytułami, można było jeszcze wypróbować Westland 3, Iron Harvest, GRID oraz mnóstwo ciekawych gier Indie. Poza tym, dominowały gry, które każdy zna, czyli Counter-Strike, League of Legends czy Fortnite, w którego można było zagrać nawet na komórce. Zresztą młodzież, która uczestniczyła w targach, starała się zainstalować wyżej wspomnianą grę na każdym możliwym komputerze, do którego był dostęp. Dziwi mnie trochę, że na targach elektronicznych komputery nie są w żaden sposób zablokowane przed ingerencją użytkownika. Sam byłem świadkiem, kiedy ktoś zalogował się na swoje konto Steam na komputerze dostępnym dla każdego i odchodząc się nie wylogował.

E-Sport!

PGA to w dużej mierze impreza gamingowa, więc nie zabrakło turniejów e-sportowych. Na żywo można było śledzić rozgrywki w Polskiej Lidze Esportowej oraz Farming Simulator League. Zresztą stoisko Farming Simulator oraz ich zielono-żółty ciągnik cieszyły się ogromną popularnością cosplayerów i uczestników, którzy chcieli się pochwalić na Instagramie swoją obecnością na PGA.

W zasadzie, gdzie się nie obejrzeć to odbywał się jakiś turniej w CS: GO, League of Legends czy Fortnite. Praktycznie każdy wystawca organizował swój własny turniej oraz masę konkursów, w których można było wygrać sprzęt komputerowy.

Dodatkowe Atrakcje

Uzupełnieniem targów były wydarzenia towarzyszące skierowane do twórców gier, czyli Game Industry Conference, gdzie podczas prelekcji można było posłuchać czołowych deweloperów ze świata gier komputerowych. Zakończeniem pierwszego dnia PGA był koncert Epic Game Music, który odbył się w Sali Ziemi, a zebrani słuchacze mogli usłyszeć na żywo utwory znane z wielu popularnych gier. Natomiast sobotni wieczór zakończył się galą CEEGA, podczas której wręczono wyróżnienia dla najlepszych gier z regionu. Nie zabrakło strefy Stars4Fans, która przyciągnęła fanów i miłośników internetowych twórców.

Cosplay

W niedzielę w samo południe odbyła się nieodzowna część Poznań Game Arena, czyli konkurs cosplay, który odbywał się na scenie w hali numer 6. Konkurs przyciągnął sporą widownię, która mogła podziwiać na scenie ponad 30 cosplayerów wybranych z ponad setki zgłoszeń. Każdy z nich zaprezentował swój rewelacyjny cosplay, udowadniając wysokie umiejętności w tworzeniu strojów.

Uczestnicy konkursu cosplay na PGA.

Uczestnicy konkursu cosplay na PGA 2019.

Nowością w konkursie na PGA był podział na znane wszystkim scenki oraz tzw. catwalk, gdzie cosplayer prezentował swój strój na wybiegu, jak na pokazie mody, przy komentarzu prowadzącego. Jest to ukłon organizatorów w stronę cosplayerów, którzy nie lubią przygotowywać występów scenicznych, a chcieliby mimo to zaprezentować swój strój publiczności.
Jury w składzie: Magdalena Szymańska, czyli Chestterfield, Julia Syczewa znana jako Issabel Cosplay oraz Marta Kramer - Martwa Craft Cosplay, miało ciężki orzech do zgryzienia, aby spośród tylu wspaniałych uczestników wybrać tylko trzech, których nagrodzi. Grand Prix zdobył Talon’s Cosplay Crusade. Za najlepszy kostium nagrodzono Assassin's Creed Trip, a za najlepszą prezentację uznano występ Walking Dad Forge.

Za organizację konkursu odpowiadała wielozadaniowa Shappi oraz Zula Costumes i był on moim zdaniem na najwyższym poziomie. Niestety nie wszystko może być idealne. Targi się nie popisały i nie dorównały organizatorkom. Przygotowana scena była dość otwarta, przez co cosplayerzy oczekując na swoje wejście na scenę, niekiedy musieli się przeciskać przez kręcące się tam osoby postronne, które chciały być jak najbliżej występów, aby zrobić idealne zdjęcia strojów.

Na zakończenie

Podsumowując tegoroczną edycję Poznań Game Arena mogę śmiało stwierdzić, że była dobra. Świetny konkurs cosplay, niesamowite stroje, dużo ludzi, ciekawe stoiska. Poza paroma minusami, było naprawdę dobrze. Taka szkolna mocna czwórka. Organizatorzy stoisk mogliby się bardziej postarać na przyszły rok z przygotowaniem komputerów, żeby nie było instalowania wszędzie Fortnite. 😉