Jedziemy na AnimeCon Halloween 2019 w Poznaniu!

Jedziemy na AnimeCon Halloween 2019 w Poznaniu!

Halloween to zwyczaj związany z maskaradą, przebieraniem się w różne postacie, nie tylko te straszne, który jest praktykowany w wielu krajach na świecie, ostatnio coraz częściej i w Polsce. Z tej okazji w Poznaniu narodził się pomysł na halloweenowy konwent - AnimeCon Halloween. Już za kilka dni, w ostatni weekend października, odbędzie się kolejna edycja tego wydarzenia, na którym nie zabraknie wspaniałych cosplayerów z ich niesamowitymi strojami oraz konkursu cosplay, w którym do wygrania są cenne nagrody.


Cosplay Music Video z pierwszej edycji AnimeConu autorstwa Archila

W programie

W programie poza konkursem cosplay, znajdziemy kilka punktów, które mogą zainteresować miłośników cosplayu.

 • O godzinie 10:00 w sali panelowej 2 rozpoczyna się prelekcja prowadzona przez Dorian Makbeth oraz Kairi in Cosplayland, pt. “Cosplayer w Japonii”.
 • O 13:00 w Wiosce Naruto odbędzie się prelekcja pod tytułem “Wig - coś więcej niż sama peruka. Poradnik ABC początkującego stylisty”, gdzie będziecie mogli się dowiedzieć jak okiełznać Wiga.
 • W sali Contrust o godzine 14:00 odbędzie się prelekcja na temat broni w cosplayu i bezpieczeństwie - “Repliki broni w cosplayu a bezpieczeństwo”.
 • W sali warsztatowej o 16:00 będziecie mogli wziąć udział w warsztatach pt. “Cosplay - z czym to się je”. Ja już znam odpowiedź na to pytanie, ale czy Wy znacie?
 • O 21:00 w sali panelowej 1 będziecie mogli wziąć udział w prelekcji o tajemniczej nazwie “Przegrywy cosplayu”.

Więcej o pozostałych punktach programu znajdziecie tutaj.

Konkurs Cosplay

Konkurs cosplay odbędzie się w sobotę o godzinie 18:30 na głównej scenie i potrwa do godziny 21. W tym czasie na scenie wedle naszych małych przecieków zobaczymy aż 28 występów i 73 cosplayerów! Muszę przyznać, że są to niemałe liczby, a więc dobra zabawa gwarantowana.

Oceniać uczestników będzie zacne grono jury, w którym znajdziemy znakomitych polskich cosplayerów, którzy od lat zajmują się tym rzemiosłem oraz posiadają ogromne doświadczenie sceniczne i konkursowe. Na uczestników swoim fachowym okiem spojrzy Kairi in Cosplayland, która wielokrotnie z powodzeniem reprezentowała Polskę w międzynarodowych konkursach cosplay, Dorian Makbeth, laureat wielu nagród i wyróżnień i fan grupek cosplayowy oraz Quell Crafts, twórca niesamowitych strojów i zwycięzca Maskarady 2015.

Jury oceni uczestników konkursu w kilku kategoriach:

 • Najlepszy strój - najlepiej wykonany cosplay, który będzie oceniany bardzo szczegółowo. W tej kategorii mamy dwa miejsca i dwie nagrody.
 • Najlepszy strój na Halloween - najciekawszy i najbardziej klimatyczny strój nawiązujący do strasznego klimatu halloweenowego święta.
 • Najlepsza prezentacja solo - prezentacja sceniczna, aktorstwo i pomysł na pokazanie historii cosplayowanej postaci w tej kategorii odgrywają największą rolę.
 • Najlepsza prezentacja grupowa - poprzednia kategoria, tylko dla większej grupy.
 • Początkujący - zaczynasz z cosplayem? Boisz się stanąć w szranki z weteranami cosplayowej sceny? Nie ma problemu!
 • Wyróżnienie jurorów - każdy z jurorów ma prawo przyznania własnego wyróżnienia.

Więcej informacji o kategoriach i nagrodach znajdziecie tutaj.

Zobacz AnimeCon Halloween 2019 w naszym kalendarzu wydarzeń!

Konwent pod względem cosplayowym zapowiada się bardzo ciekawie. Oczywiście, poza cosplayem znajdziemy mnóstwo innych atrakcji, ale to już każdy z Was odkryje na miejscu.

To z kim się widzimy w Poznaniu 26 października na AnimeCon Halloween 2019?