Relacja z Hikari Festiwalu Kultury Azjatyckiej 2019

Relacja z Hikari Festiwalu Kultury Azjatyckiej 2019

W ostatni weekend sierpnia udałam się do Poznania na konwent Hikari, który odbywał się w Szkole Podstawowej nr 83 “Łejery” im. Emilii Waśniowskiej, obok przepięknego parku Cytadela. Była to druga edycja konwentu, ale pierwsza pod nazwą Hikari Festiwal Kultury Azjatyckiej. Zeszłoroczna edycja wydarzenia nosiła nazwę The Basement: Asian Week. Wydarzenie trwało przez trzy dni, od 30 sierpnia do 1 września, więc było idealnym zakończeniem wakacji.

Lokalizacja i miejsca noclegowe

Jak już wspomniałam, Hikari odbyło się w szkole niedaleko poznańskiego parku Cytadela, więc cosplayerzy, którzy przybyli na konwent, mieli masę frajdy z jego zwiedzania i szukania malowniczych plenerów na sesje fotograficzne. Park pełen roślinności o tej porze roku był magicznym miejscem i na pewno podczas wydarzenia powstało wiele ciekawych fotografii.

Budynek szkoły nie wydawał się zbyt duży, lecz mimo wszystko nie było ani jednego momentu, w którym czułam, że jest zbyt ciasno, ale muszę przyznać, że było w nim strasznie gorąco i można było się ugotować w jego murach. Było to spowodowane wysokimi temperaturami, wynoszącymi nawet ponad 30 stopni Celsjusza. Jednak na pogodę organizatorzy nie mieli wpływu. Podczas konwentu były zapewnione sleep roomy dla uczestników, ale było tak wielu chętnych, że praktycznie cała przestrzeń została bardzo szybko zajęta, a podróż do toalety wyglądała niczym parkour z Assassin's Creed. Pomimo wcześniejszych zapewnień organizatorów, że każdy znajdzie u nich miejsce do spania, następnego dnia ogłoszono, że nie ma już możliwości ulokowania kogokolwiek dodatkowego w miejscach noclegowych. Jako alternatywę zaproponowano rozstawienie się na terenie z własnym namiotem, z czego niektórzy z konwentowiczów skorzystali.

Atrakcje Hikari

Podczas Hikari można było znaleźć standardowy zestaw wystawców oferujących pluszaki, lootboxy czy przypinki. Znalazło się też kilku artystów, którzy sprzedawali swoje rysunki i rękodzieła. Ciekawym rozwiązaniem było wystawienie niektórych stoisk na zewnątrz, z czego mogły skorzystać osoby, które nie wykupiły wejściówki na konwent.

Wśród licznych prelekcji najbardziej zainteresowały mnie dwie “Jak w makijaż i peruki? - poradnik dla początkujących” i “Bungou Stray Dogs a prawdziwi literaci”, które były zaprezentowane w ciekawy i profesjonalny sposób. Dla osób, które nie były zainteresowane prelekcjami przygotowano inne atrakcje w postaci planszówek czy gier rytmicznych, które cieszyły się ogromną popularnością. Na konwentowiczów którzy zgłodnieli po całej zabawie, czekały darmowe zupki od jednego ze sponsorów wydarzenia, firmy Oyakata.

Fajnym udogodnieniem dla cosplayerów była tzw. sala pomocy cosplay, w której zawsze znajdowało się kilku cosplayerów chętnych do pomocy przy naprawie stroju. Bardzo mi się przydała, gdyż mój cosplay uległ małemu wypadkowi i mogłam skorzystać z narzędzi oferowanych w sali. Dziękuję za pomoc!

Konkurs cosplay

Konkurs cosplay na Hikari Festiwalu Kultury Azjatyckiej przyciągnął wielu uczestników konwentu, ale niestety nie wszyscy zmieścili się na sali. Scena, na której odbywał się konkurs była duża, profesjonalnie oświetlona i posiada akcesoria pomocnicze, jak na przykład rzutnik, na którym można było wyświetlać efekty wizualne. W jury zaś zasiedli: Miko Cosplay, Heavy Cosplay oraz prezes Klubu Fantastyki Druga Era, Piotr Derkacz. Stroje uczestników prezentowały się niesamowicie, a ich występy podobały się publiczności, która niekiedy była rozbawiona aż do łez. Niestety, nie mogło być zbyt kolorowo i podczas występów zdarzył się problem techniczny z mikrofonem, który nie został naprawiony, w związku z czym para występująca straciła szansę na zaprezentowanie się w 100 procentach. Uważam, że występ powinien być powtórzony po zapewnieniu działającego mikrofonu. Natomiast, wielkim plusem był dobór prowadzącego, który świetnie się sprawdzał w roli konferansjera. Pokazał również swój występ rakugo, czyli japońskiej sztuki opowiadania, w której osoba siedzi na scenie zwanej kōza i snuje komiczną historię, wcielając się w kilka postaci.

W konkursie cosplay Grand Prix zdobył Piotr Gwen jako Dovahkiin, a za najlepszy występ nagrodzono Paulinę Szutkowkę występującą jako Rury Merkury. Jeśli interesują Was poszczególne występy to zapraszam tutaj.

Podsumowanie

Podczas Festiwalu Kultury Azjatyckiej Hikari bawiłam się znakomicie, spędziłam czas ze znajomymi, korzystając z atrakcji oferowanych przez konwent, z których najbardziej podobał mi się konkurs cosplay. Nie obyło się bez wpadek, ale mam nadzieję, że organizatorzy wyciągną wnioski z tegorocznej edycji i w przyszłym roku będzie jeszcze lepiej. Chętnie wrócę i sprawdzę kolejną edycję Hikari. Mam również nadzieję, że w przyszłym roku konwent zaskoczy mnie nowymi pomysłami na urozmaicenie czasu.