Odwiedziliśmy Twierdzę!

Odwiedziliśmy Twierdzę!

W miniony weekend wraz z kilkoma członkami naszej redakcji, zachęcony relacjami pisanymi przez Rafała (którego znacie jako Słodki Jezu), wybrałem się do Giżycka, aby odwiedzić Twierdzę Boyen, największy zabytek na Mazurach i jednocześnie obiekt goszczący Festiwal Fantastyki Twierdza. Była to moja pierwsza wizyta w stolicy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz na festiwalu, dlatego będzie to świeże spojrzenie na wydarzenie, bez bagażu doświadczeń poprzednich edycji. Zapraszam.

O Twierdzy Boyen

Festiwal Fantastyki Twierdza odbywa się w ogromnej XIX-wiecznej Twierdzy Boyen, która w latach swojej świetności była obiektem blokującym strategiczny przesmyk między jeziorami Niegocin i Kisajno. Twierdza to rozległy teren (obejście jej w koło zajmuje około 3 godziny), na którym obecnie znajdziemy muzeum, a w nim takie obiekty jak: laboratorium prochowe, stajnia z wozownią czy warsztat zbrojmistrza. Ponadto na terenie Twierdzy działa schronisko młodzieżowe, strzelnica i tawerna.

Brama Giżycka Twierdzy Boyen

Brama Giżycka Twierdzy Boyen

Początek przygody

Na Twierdzy Boyen pojawiłem się w piątek po godzinie 23, dlatego nie czekało na mnie zbyt wiele atrakcji, gdyż ostatnie właśnie się skończyły. Niemniej jednak teren Twierdzy był otwarty i można było spotkać się ze znajomymi i miło spędzić czas, np: przy ognisku w wiosce Tolkiena czy u Gopników.

W sobotę ruszyłem na podbój Twierdzy oraz tego, co oferowała. Na początek wysłuchałem prelekcji naszego redakcyjnego kolegi Rafała, zawodowo związanego z Napromieniowani.pl, w której porównał serial Czarnobyl z rzeczywistością. Większość rzeczy już zdążyłem przeczytać po seansie serialu, ale trafiło się kilka ciekawostek, o których nie miałem pojęcia, a o których warto wiedzieć. Jeśli ciekawi Was ten temat, odsyłam w to miejsce. Znajdziecie tam sporo cennych informacji.

Cosplayowe atrakcje

Kolejnym przystankiem w mojej podróży po Twierdzy była sala warsztatowa, w której odbywały się warsztaty prowadzone przez Violet i Issabel pod tytułem Coscon: pianka EVA - od wykroju po zbroje! Jak możecie zobaczyć na zdjęciu, frekwencja dopisała i powstało parę ciekawych elementów, a dziewczyny przekazały trochę tajemnej wiedzy nowym adeptom sztuki cosplayowej.

Warsztaty - pianka EVA - od wykroju po zbroje!

Coscon: pianka EVA - od wykroju po zbroje!

Później udałem się na kolejną prelekcję Issabel i Violet, tym razem na temat zarabiania na swoim hobby. Nie była to prelekcja dla mnie. Nie dowiedziałem się niczego nowego, niemniej jednak chwalę dziewczyny za podejście do tematu. Jeśli chcielibyście zarabiać na cosplayu, a nie wiecie jak się do tego zabrać, to warto zapytać o rady koleżanki z większym stażem, by nie być rozczarowanym.

Strzelnica, Stalkerzy i ogólny militarny klimat

W niektórych miejscach Twierdza wyglądała jak żywcem wyjęta z czarnobylskiej Zony. W jednym z opuszczonych budynków mieściła się baza Stalkerów, gdzie można było porzucać nożami oraz rozłożyć karabin AK-47, potocznie zwany kałasznikowem. Niedaleko Staklerów swoją siedzibę mieli Nocarze i Renegaci, u których można było posłuchać o broni i książkach autorstwa Magdaleny Kozak, a także pobawić się w komandosa na torze taktycznym.

Budynek Stalkerów Festiwal Fantastyki Twierdza

Siedziba Stalkerów podczas festiwalu.

Jak wcześniej wspomniałem, na terenie Twierdzy znajduje się strzelnica, która była otwarta podczas trwania festiwalu. Za niewielką opłatą można było postrzelać z broni palnej. Jeśli ktoś nie chciał wydawać pieniędzy, mógł udać się na strzelnicę ASG, aby postrzelać z broni miotającej plastikowymi pociskami, całkowicie za darmo, przy okazji dostając lekcję z obsługi broni i postawy podczas strzelania.

Fantastyczny świat Tolkiena oraz Hardbass!

Pośrodku Twierdzy znajduje się polana, na której swoje obozy rozbili fani powieści J.R.R. Tolkiena oraz miłośnicy hardbassu z Gopniki Slav Squad. W wiosce Tolkiena można było postrzelać z łuku do orka, wziąć udział w warsztatach runicznych, a wieczorem zasiąść przy ognisku i wspólnie pośpiewać.

Warto dodać, że między obozem Gopników i wioską znajdowała się arena, gdzie można było za niewielką opłatą powalczyć bezpiecznym orężem z innymi uczestnikami festiwalu.

Zdjęcia z Wioski Tolkiena

Wystawa zdjęć w Wiosce Tolkiena.

Scena, gastronomia i wystawcy

Przy samym wejściu na Twierdzę znalazła się strefa wystawców, w której mogliśmy zobaczyć i nabyć towary z niewielkiej liczby stoisk. Przyznam, że mnie ta strefa najmniej interesowała i nie poświęciłem jej dużo uwagi. Mogę się jedynie podzielić historią, która dowodzi wyższości mniejszych konwentów nad większymi. Znajomi nabyli Bestiariusz słowiański, na którym sprzedający go autor, pan Witold Vargas, złożył zamaszysty podpis, i to wszystko w pięć minut bez żadnej kolejki. Na takie atrakcje na Pyrkonie trzeba długo czekać i skutecznie rozpychać się łokciami.

Fantastyczne kielichy do kupienia u jednego z wystawców.

Fantastyczne kielichy do kupienia u jednego z wystawców.

O wiele więcej mojego zainteresowania zdobyła strefa gastronomiczna, gdzie człowiek między atrakcjami spędzał najwięcej czasu i niestety muszę szczerze przyznać, że zawiodłem się na ofercie. Po relacjach z zeszłych edycji oraz zasłyszanych opiniach spodziewałem się, że będzie zdecydowanie większy wybór, gdy tymczasem swoje wiktuały prezentowało tylko czterech dostawców.

Przy strefie gastronomicznej znajdowała się scena, na której wieczorem odbył się konkurs cosplay, a potem koncert grup Velesar oraz Cronica. Umiejscowienie sceny było dość niefortunne, bo znajdowała się przy koszarowcu, w którym umiejscowiono salę prelekcyjną i warsztatową, przez co aktywności ze sceny zagłuszały prowadzących. Tutaj minus dla organizatorów. Zresztą uważam, że scena i strefa gastronomiczna powinny znajdować się na polanie, o której wspomniałem wcześniej przy okazji wioski Tolkiena i Gopników.

Scena i strefa gastronomiczna

Scena i strefa gastronomiczna podczas Festiwalu Fantastyki Twierdza.

Konkurs cosplay

O godzinie 19 na scenie odbył się konkurs cosplay AlterEgo Twierdza, podczas którego zaprezentowało się 11 uczestników, a byli oni oceniani przez cosplayerki Violet Cosplay i Issabel Cosplay & Other oraz fotografa Adama Grabczyńskiego, znanego jako AG Camera Tales. Muszę przyznać, że nie był to najlepszy konkurs cosplay, który widziałem na żywo, ale uczestnicy bardzo pozytywnie mnie zaskoczyli. Wielu z nich zdecydowało się skorzystać z mikrofonu i przedstawić nie tylko swój strój, ale także swoje umiejętności wokalnie i recytatorskie. Brawa za odwagę. Od widowni usłyszałem, że sporym minusem było nagłośnienie Violet, która zapowiadała występy – publiczność stojąca nieco z tyłu nie słyszała, jakie postaci przedstawiają występujący. Ja tego problemu nie doświadczyłem, bo stałem przy samej scenie. Nagroda za najlepszy cosplay przypadła cosplayerce w stroju Cassandry Pentaghast z gry Dragon Age. Nagrodę za najlepszy projekt własny zdobyli członkowie Tricity Riders za strój Wandy i Elektryka. Ponadto podczas konkursu została przyznana nagroda publiczności oraz trzy wyróżnienia. Szczegółowe informacje podam, gdy tylko dostanę wiadomość od organizatorów.

Elf Konkurs Cosplay

Podczas konkursu były elfickie pieśni.

Podsumowanie

Czas spędzony na Twierdzy uważam za bardzo udany. Skorzystałem z atrakcji oferowanych przez festiwal, zwiedziłem największy zabytek na Mazurach oraz uczestniczyłem w ciekawych dyskusjach z ludźmi znanymi mi od lat i tymi dopiero poznanymi. Jako że pierwszy raz byłem na Festiwalu Fantastyki Twierdza, to wszystko było dla mnie nowe i atrakcyjne, dzięki czemu świetnie się bawiłem. Doszły mnie słuchy, że Twierdza stała się powtarzalna i co roku w programie pojawiają się te same atrakcje. Ja z wiadomego powodu tego nie zauważyłem, dlatego zapraszam Was do przeczytania wrażeń Rafała, który jest festiwalowym wygą. Niemniej jednak uważam, że warto przynajmniej raz udać się do stolicy Krainy Wielkich Jezior, aby spędzić weekend w Twierdzy Boyen na Festiwalu Fantastyki Twierdza. Pierwszy raz na pewno ma dużo do zaoferowania, a czy z kolejnymi jest tak samo? Dowiecie się z drugiej relacji...