MaSZKARADA - niskobudżetowa alternatywa Maskarady

MaSZKARADA - niskobudżetowa alternatywa Maskarady

MaSZKARADA to konkurs cosplay, zorganizowany przez kilku uczestników podczas tegorocznej edycji Pyrkonu. Celem konkursu było przedstawienie strojów wykonanych metodą low cost cosplay, czyli cosplay niskobudżetowy. Pomimo, iż była to pierwsza edycja konkursu, organizatorzy zapewniają, że na tym się nie skończy.

Czym jest low cost cosplay?

Low cost cosplay polega na wykonaniu cosplayu jak najniższym kosztem. Nie używa się tu pianek Eva, skomplikowanych szyć czy kosztownych materiałów. Wszystko to zastępujemy czym tylko się da i co mamy pod ręką. Najczęściej używanymi materiałami są kartony oraz taśma klejąca.

Organizatorzy o maSZKARADZIE

Udało mi się porozmawiać przez chwilę z organizatorami MaSZKARADY: Blaxerem i Rid0, którzy odpowiedzieli na kilka moich pytań.

Skąd się wziął pomysł na maSZKARADĘ?

Blaxer: W sumie pomysł wyszedł z mojej inicjatywy. Myśląc nad jakimś prostym strojem na Pyrkon trafiłem na low-costowe pomysły i stwierdziłem, że cała nasza 7-osobowa paczka powinna mieć takie stroje. Z tego powstał pomysł by zorganizować konkurs tego typu cosplayów. A potem to już lawina pomysłów 🙂

Rid0: Nazwałbym to impulsem. Wiele z naszych pomysłów kończyło się na... pomyśle. Jednak teraz się zmobilizowaliśmy i postanowiliśmy dociągnąć to do samego końca. Jak widać, udało się.

Ile wam zajęło przygotowanie tego wszystkiego?

Rid0: Szczerze? Nie wiem. Dwa? Trzy tygodnie. Tak dokładnie pamiętam ostatni tydzień przed Pyrkonem, gdzie po pracy nie było czasu na nic, tylko przygotowania 🙂

Blaxer: Dopowiem, że moment samego startu konkursu w sobotę był najbardziej pracochłonny. Myśleliśmy, że uda nam się to zorganizować we dwójkę, ale jednak gdyby nie cała nasza ekipa, to chyba nie dalibyśmy rady wystartować przed oryginalną Maskaradą, a taki był cel.

Czy macie zamiar za rok powtórzyć edycję?

Blaxer: Oczywiście!

Rid0: Będzie jeszcze lepsza niż pierwsza!

Czy pojawił się stres? W końcu to pierwsza edycja.

Blaxer: Moim zdaniem, największy stres był podczas pierwszych Facebookowych interakcji jak wrzucenie wideo, gdzie musieliśmy pokazać w internecie nasze twarze i jakoś zainteresować ludzi naszym pomysłem. Nasza praca w żaden sposób nie jest powiązana z fandomem, więc mieliśmy obawy, jak zareagują nasi współpracownicy, którzy o cosplayu wiedzą tyle, że to "przebieranki".

Rid0: Dla mnie natomiast najtrudniejszym momentem była chwila, gdy zostały dwie godziny do startu konkursu, a ja zaczynałem robić make-up i musiałem stawić się tam godzinę przed aby zachęcić publikę i przygotować się do prowadzenia maSZKARADY. Spóźniłem się, więc moment wyjścia w tłum obcych ludzi, których trzeba było zachęcić do oglądania naszego konkursu, był niesamowicie trudny. Jednak przełamałem się i samo otwarcie to była woda na młyn dla mojego występu.

Czy kiedyś robiliście coś podobnego?

Rid0: Nigdy nie robiliśmy nic podobnego, jednak zawsze mieliśmy plany na takie bądź inne tego typu wydarzenia.

Blaxer: Raz brałem udział w konkursie cosplay na KoneCon 2, ale jeżeli chodzi o organizację to tak jak powiedział Rid0.

Muszę przyznać, że niełatwo było was znaleźć. Pomimo wyznaczenia miejsca imprezy na stronie, tylko niektórzy wiedzieli gdzie coś takiego się odbywa. Stąd też pytanie. Chcielibyście być wpisani jako ogólny program Pyrkonu? Chcecie się o to starać czy raczej pozostawać tak jak jest teraz skoro to projekt low cost cosplay.

Blaxer: Naszym celem na kolejny Pyrkon jest właśnie bycie jego oficjalną częścią i będziemy się o to mocno starać. Jeżeli chodzi o miejsce wydarzenia? Na początku miała to być akcja na dziko na sleepie bądź placu, jednak dostaliśmy propozycję od Strefy Cosplayera, by uruchomić konkurs w pawilonie 8. Widząc duże zainteresowanie organizatorzy Pyrkonu zabronili nam startu na jakimkolwiek pawilonie ze względów bezpieczeństwa, jednakże dostaliśmy kontakty do osób odpowiedzialnych za sleepy i place, no i cóż - udało się 🙂

Rid0: Jeszcze warto nadmienić, że mimo iż Strefa Cosplayera nie wypaliła, to dużo zawdzięczamy im, ponieważ pomogli nam w zakresie zaplecza technicznego w postaci fotografów, ewentualnej pomocy ze strojami cosplayerów. Za co serdecznie im dziękujemy, zwłaszcza Michałowi.

Jaki dla was był odzew tego konkursu? Spodziewaliście się większej ilości osób? Taka liczba była dla was wystarczająca, czy wręcz zdziwiliście się, ilu ludzi było obecnych?

Rid0: Planowaliśmy zrobić konkurs dla max. 50 osób, część chcieliśmy zrekrutować poprzez fanpage, drugą przed samym konkursem. Finalnie, mieliśmy 22 uczestników na samej maSZKARADZIE. Po czasie mogę powiedzieć, że liczba 50 osób, organizacyjnie by nas przygniotła. Teraz gdy już mamy doświadczenie, uważam, że liczbie 50 spokojnie damy radę. Bałem się o publiczność, jednak przybyło jej na tyle licznie, że cała nasza arena była otoczona ludźmi. Niesamowitym uczuciem było mieć publiczność oraz sporą grupę uczestników i móc to poprowadzić.

Blaxer: Jeżeli chodzi o liczby to w ankiecie gdzie pytaliśmy ludzi z grupy "Pyrkonowicze" o chęć udziału/byciu jurorem/kibicowaniu zawodnikom zebraliśmy 904 odpowiedzi co było dla nas mega zastrzykiem motywacji. Jeżeli chodzi o odzew, to spotkaliśmy się z wieloma miłymi słowami, a część uczestników jeszcze po konkursie składała nam wizyty w sleepie i pisała miłe wiadomości na fanpage, za co serdecznie dziękujemy.

Dodatkowo postanowiłam zapytać jedną z uczestniczek o powód dla którego zgłosiła się do konkursu, aby przekonać się, czy sama idea ma zwolenników

Dlaczego chciałaś wziąć udział w maSZKARADZIE?

Uczestniczka: Bardzo lubię się przebierać, to nie jest mój pierwszy strój. Wszystkie swoje stroje, robię głównie z papieru, kartonu, czyli są to kostiumy low cosplay, więc maSZKARADA idealnie pasuje. […] Dajcie mi taśmę klejącą, nożyczki, papier i zszywacz, a jestem w stanie zrobić wszystko. Moim największym osiągnięciem było zrobienie 5 metrowego kartonowego smoka.

Moje wrażenia z maSZKARADY

Moje serduszko się raduje zawsze, kiedy widzę, jak ludzie realizują swoje własne pomysły, spełniają się w nich i dobrze się bawią. MaSZKARADA jest jednym z takich pomysłów. Entuzjazm ludzi, którzy to stworzyli, jak i uczestników, wypełniał mały teren przed sleepem bardzo dobrą energią.

Stroje zaprojektowane na maSZKARADA bardzo mnie zaciekawiły swoją pomysłowością, a niektóre z nich nawet nie wyglądały jak zrobione z najłatwiejszych do zdobycia materiałów. Widać jaki duży wysiłek został w nie włożony.

Jednym z występów, jaki zapadł mi w pamięć, to był człowiek przebrany za karton, który postanowił usiąść na środku wydarzenia, nie ruszając się z miejsca. Brzmi banalnie, lecz dużo osób na widowni, jak i jurorzy było rozbawionych.

Chętnie zobaczę za rok, co organizatorzy przygotowali tym razem. Mam nadzieje, że ich projekt low cost cosplay nie upadnie. Mimo iż cała inicjatywa nie została wykonana profesjonalnie, to chłopaki włożyli w nią sporo serca i na pewno zdobyli doświadczenie na przyszłość.

Jeśli interesują Was poszczególne występy, to zapraszamy na fanpage maSZKARADY, gdzie możecie obejrzeć każdą prezentację.