Pyrkon 2019 – czyli mocniej, więcej i jeszcze lepiej niż rok temu

Pyrkon 2019 – czyli mocniej, więcej i jeszcze lepiej niż rok temu

Biorąc pod uwagę, że był to mój piąty Pyrkon, a w międzyczasie udało mi się odwiedzić jeszcze kilkanaście innych konwentów, i teraz już wiem o wiele lepiej z czym to się je, to mogę uznać, że tegoroczna edycja była tą najlepszą. Organizatorzy z roku na rok podnoszą sobie poprzeczkę, by ją następnie przeskoczyć, ku zadowoleniu tysięcy uczestników konwentu.

Weekend i początek imprezy

Organizatorzy, tak jak i rok temu, dali możliwość odebrania zakupionych wejściówek na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem Pyrkonu. Sporo osób przyjeżdża dzień wcześniej, by móc wypocząć po podróży i wziąć udział w evencie w piątek już od wczesnych godzin, gdy tylko otworzą się drzwi hal MTP. Gdy pięć lat temu byłem tam po raz pierwszy, pierwsze, co rzucało się w oczy, to słynny kolejkon. Tego już w zasadzie nie ma. Piątkowego poranka można było zobaczyć tłumy przed wejściami do MTP, ale wszystko szło na tyle sprawnie, że nie było mowy o kilkugodzinnym oczekiwaniu. Akredytację medialną miałem możliwość odebrania dopiero w piątek w punkcie znajdującym się przy północnym wejściu do MTP. Tak się złożyło, że spotkałem tam znajomych, którzy odbierali kilka metrów dalej swoje wejściówki jako twórcy programu jak i zwykłego uczestnika konwentu i całość zajęła nam kilka minut wliczając w to wejście na teren imprezy. To było coś, o czym kilka lat temu próżno było marzyć, a legendy o kolejkonie były przekazywane z edycji na edycję. Kolejną zmianą był informator z programem Pyrkonu, wydawany zazwyczaj w formie książeczki, która była słabo poręczna i często można było zobaczyć jak druki po prostu walają się po terenie targów. Tym razem postanowiono wydać je w formie gazety, co według mnie było rozwiązaniem idealnym i co w kolejnych edycjach zostanie zachowane. Gazetowy informator zawierał mnóstwo informacji o całej imprezie i blokach programowych, szczegółowy program rozpisany na każdy dzień, mapkę całego terenu oraz kod QR do pobrania programu wprost na telefon na specjalnie przygotowanej aplikacji. Sama gazetka programowa była przy tym bardzo zgrabnie złożona dzięki czemu noszenie jej w plecaku czy torbie nie było uciążliwe. Tradycyjnie, jak i rok temu, bilet na Pyrkon upoważniał do poruszania się komunikacją miejską za darmo przez trzy dni imprezy.

Tłumy na słynnym czteropaku.

Co tam słychać na Pyrkonie?

Układ hal w zasadzie nie zmienił się względem zeszłego roku. Pawilony 3 i 3A zostały zarezerwowane na sleep room, który przy tegorocznej ilości uczestników dosłownie pękał w szwach. Pawilon 4 to miejsce ze strefą gastro, która od momentu rozpoczęcia imprezy żyła aż do jej zamknięcia. Tutaj na plus zasługuje to, że z roku na rok jest ona bogatsza o food trucki i standardowa pyrkonowa pizza z MTP Cafe ma dość mocną konkurencję. Pawilon 5 to kraina wystawców, miejsce oblegane, gdzie większość uczestników wydrenowała swoje portfele do ostatniej złotówki kupując czy to figurki, książki czy całą masę innych gadżetów. Pawilon 6A+B stanowił games room czynny przez 24h, a 6C był blokiem gier elektronicznych, taką namiastką tego, co można zwykle spotkać na PGA. W pawilonach 7, 7A, 8 i 8A, czyli popularnym czteropaku, ulokowano Strefę Fantastycznych Inicjatyw, wystawy zdjęć, obozy postapo czy chociażby jeszcze większą niż rok temu wioskę Naruto. Czteropak był też miejscem, gdzie jak co roku można było spotkać najwięcej cosplayerów, fotografów i uczestników polujących na zdjęcia z cosplayerami, wcielającymi się w role ich ulubionych postaci. Pawilon 14 stanowił strefę fabularną, czyli to, co miłośnicy sesji RPG i LARPów lubią najbardziej. Pawilon z numerem 15 to jak co roku centrum sal prelekcyjnych oraz miejsce, gdzie można było zdobyć autografy czy obejrzeć główną atrakcję Pyrkonu, jaką jest Maskarada. W moim odczuciu atrakcji w tym roku było tak dużo, że ciężko było się zdecydować, co wybrać. Program był wręcz zbyt bogaty, co wymagało czasami odpowiedniego planowania, by przemieścić się z jednej hali do drugiej na wybrane punkty programu. Z roku na rok przybywa również gości zagranicznych, co w sumie pięknie pokazuje, że Pyrkon jest już uznaną nie tylko w Polsce, ale i w Europie, imprezą, gdzie miłośnicy fantastyki i popkultury mogą się spotkać i znaleźć coś dla siebie. Tutaj wielki plus dla organizatorów za to, że zdjęcia czy autografy z zaproszonymi gośćmi były darmowe i jedyne, czym trzeba było się wykazać, by je zdobyć, to cierpliwość w kolejce. Szkoda, że pewien inny event, który łatwo skojarzyć, choć częściowo nie idzie w tym kierunku.

Strefa Fantastycznych Inicjatyw i stoisku Orkonu.

Coś nowego od naszej redakcji

W tym roku udało się nam wystartować ze stoiskiem w Strefie Fantastycznych Inicjatyw, którego główną atrakcją było w pełni profesjonalne foto studio, zorganizowane we współpracy z Divbor Foto Studio. Divbora możecie kojarzyć z takich imprez jak Pyrkon, Warsaw Comic Con czy PGA, gdzie również działał ze swoim studiem fotograficznym, robiąc zdjęcia cosplayerom. Na naszym stoisku mogliście spotkać wielu znanych cosplayerów, a między innymi Ragnar Workshop, Anuszka, Cosplay Guardian, Arcanias Cosplay, Marruda Cosplay, Arshania Cosplay, Cyperian Workshop, Ethlaine i SeTsi - Music Cosplay Art. Dodatkowo w piątkowy i sobotni dzień Pyrkonu zorganizowaliśmy konkurs w postaci testu wiedzy o Cosplaytime.pl, w którym można było zdobyć takie nagrody, jak Pixel Box, box z koszulkami z uniwersum Star Wars, biżuterię z żywicy epoksydowej od Crystal Forest Jewerly czy wyroby skórzane od Barthalon.

Foto studio Cosplaytime.pl prowadzone przez Divbora.

Cosplay i Maskarada

Jak już wspomniałem, najbardziej znaną atrakcją Pyrkonu jest cosplay i konkurs cosplay, zwany Maskaradą. Piątkowy dzień trochę utrudnił niektórym noszenie bardziej zabudowanych strojów, ponieważ temperatura na zewnątrz wynosiła aż 28°C (a przynajmniej tyle wskazywał mój telefon). Spore grono cosplayerów po prostu sobie odpuściło ten dzień na rzecz soboty, kiedy to temperatura spadła do 17-18°C, więc teren MTP, jak i słynny czteropak, były dosłownie wypełnione cosplayerami i cosplayerkami. W sobotnie popołudnie po godzinie 15:30 odbyła się Maskarada, czyli konkurs strojów, który można było obejrzeć na żywo w Sali Ziemi w hali 15 lub na telebimie ustawionym obok tej hali. Rękę na pulsie całego konkursu trzymała nieoceniona Zula, a sami cosplayerzy swoimi strojami zaprezentowali naprawdę wysoki poziom. Jury musiało mieć niezły dylemat, który strój nagrodzić, ale udało im się wybrać to oto grono wygranych:

 • Małgorzata "Margaret" Janikowska jako Barbarianka z Diablo, zdobywczyni Grand Prix
  Fanpage: Margaret Cosplay & art
 • Ada "Morie" Macierzyńska jako Ana Amari z Overwatch, najlepszy cosplay oraz nagroda specjalna marki Aorus
  Fanpage: Morie's Crafts
 • Damian "Varlok" Uciński jako Goblin Slayer z Goblin Slayer, zdobywca nagrody za najlepszy występ solowy
  Fanpage: Brother Varcolac
 • Kosmiczne Węgle jako Biały Diament i Różowy Diament ze Steven Universe, zdobywczynie nagrody za występ grupowy
  Fanpage: Vanthica's Cosplay Ventures oraz Spacekettle Cosplay

Backstage Maskarady.

Słowo na zakończenie

Podsumowując tegoroczną edycję Pyrkonu, można śmiało powiedzieć, że była ona udaną imprezą, o czym może świadczyć wzrastająca liczba uczestników, która w tym roku wyniosła ponad 52 tys. osób (w zeszłym roku było to bodajże 44 tys.). Może nie rozrasta się już w tak szybkim tempie, jak kiedyś, za to jest dopieszczany przez organizatorów w swoim obecnym formacie. Jest to festiwal, na którym każdy miłośnik gier, filmu, seriali, komiksu czy literatury znajdzie coś dla siebie bez względu na wiek. Chociaż osobiście uważam, że może powoli czas, aby z kolejnymi edycjami oddać do dyspozycji o jedną halę więcej, bo nie da się ukryć, że czasami było aż za tłoczno, chociażby w hali wystawców. Zaraz po zakończeniu tegorocznej edycji podano już termin kolejnej i będzie to 8-10 maja 2020, więc możecie powoli szykować pomysły na nowe stroje oraz rezerwować sobie miejsca noclegowe, aby nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Po komentarzach na profilu Pyrkonu widać, że część osób już rezerwuje sobie noclegi. Do zobaczenia na kolejnej edycji!