Konwent Fantastyki Fantasmagoria 2019 w Gnieźnie

Konwent Fantastyki Fantasmagoria 2019 w Gnieźnie

W piątek 8 lutego przyjechałam do Gniezna, aby wziąć udział w 10. edycji konwentu Fantastyki Fantasmagoria. Wydarzenie trwało trzy dni, od piątku 8 do niedzieli 10 lutego, i mógł z niego skorzystać każdy, gdyż konwent był całkowicie bezpłatny. Podczas tych trzech dni na uczestników czekało kilka atrakcji, ale o tym za chwilę.

Miejsce

Fantasmagoria odbywała się głównie w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie. Dwoma wyjątkami były konkurs cosplay, który zorganizowano w auli Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz umiejscowiony niecałe 150 metrów dalej, w Hali SP 2, sleep, z którego osoby przyjeżdżające z daleka, czy chcące spędzić noc niedaleko konwentu, mogły skorzystać po uzyskaniu odpowiedniej akredytacji. Mimo iż przewidziano ograniczoną liczbę miejsc, dla żadnego nocującego uczestnika nie zabrakło ciepłego kąta.

Atrakcje

Jak na każdym konwencie, nie mogło zabraknąć wystawców oferujących nam różnorakie przedmioty do kupienia. Wigi, biżuteria, a nawet wypalane w drewnie tabliczki z motywami z Harry’ego Potter’a, rzeczy kusiły swoim wyglądem, dobrymi cenami i różnorodnością. Sama skusiłam się na kilka naszyjników i pocztówkę z Cthulhu w roli trenera pokemonów.

Ilość prelekcji, na które mogliśmy się udać, była naprawdę spora i było w czym wybierać. Jednymi z ciekawszych były nauki gry w Quidditcha, premiera komiksu Borka i Sambor oraz Wiedzówka o Doctorze Who. W nocy udałam się ze znajomymi na babski wieczór z przystojniakami, gdzie emocje sięgały zenitu i na pewno wszyscy mogli nas usłyszeć z sali obok. Wybieranie największego bisha może brzmieć śmiesznie, ale było to niezapomniane przeżycie.

W międzyczasie można było pograć w wiele różnych planszówek. My postanowiliśmy przetestować Sabotażystę, Wybuchające koty i Dixit. Jest to naprawdę ciekawa atrakcja, z której korzystało wiele osób. Osoby, które organizowały te przedsięwzięcie, siadały często z nami, chcąc jak najlepiej wyjaśnić zasady gier.

Bardzo popularną rozrywką okazało się karaoke, które cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że niektórzy musieli długo czekać, by móc sobie pośpiewać z innymi swoje ulubione piosenki. Konkurs karaoke został przedłużony o dwie godziny z powodu tak dużej liczby chętnych.

Konkurs Cosplay

Konkurs Cosplay przebiegł bez żadnych turbulencji, a występy zaczęły się tylko odrobinę po czasie. Mieliśmy naprawdę piękne i różnorodne stroje, które powstały z wykorzystaniem przeróżnych technik. W konkursie można było zobaczyć aż dziewięć występów. Mimo iż w sercach publiczności wszyscy wygrali, to nie każdemu można było wręczyć nagrodę. Jury nagrodziło pięć osób. Wyróżnione zostały Amelia Nowak, wcielająca się w Edwarda Nożycorękiego oraz Wiktoria Ratajczak, która stworzyła swoją własną postać. Przechodząc do nagród głównych: trofeum za całokształt przypadło Ani Kozar (Ako Cosplay), wcielającej się w postać Yukichiego Fukuzawy z anime Bungou Stray Dogs. Najlepszym strojem okazał się cosplay Yarricka z gry Warhammer 40k wykonany przez Patryka Kołodzieja (Magnus Sol), zaś najlepszą scenkę przygotowała Jagoda Sikorska (Tima Cosplay), będąca w cosplayu Mey-Rin z anime Kuroshitsuji. W trakcie czekania na wynik, uczestnikom przygrywał Zespół Muzyki Dawnej Huskarl, który tak spodobał się publiczności, że kiedy organizatorzy chcieli ogłosić wyniki, poproszono muzyków o bis. Zresztą możecie sami się przekonać, jak dobrze grali słuchając ich utworów na YouTube.

Podsumowanie

Jak chyba większość osób, nie oczekuję zbyt wiele po małych i darmowych konwentach. Bawiłam się jednak naprawdę dobrze i nie mogłam znaleźć miejsca na nudę. Takie nieduże konwenty tworzone są najczęściej przez ludzi, którzy zawsze pomogą, pograją z tobą, czy po prostu pogawędzą, i tak właśnie było na Fantasmagorii. To jest główny urok takiego miejsca i na pewno wybiorę się tam ponownie.