O Cyberpunku, Wiedźminie i Słonecznym patrolu - wywiad z Maul Cosplay

O Cyberpunku, Wiedźminie i Słonecznym patrolu - wywiad z Maul Cosplay

Będąc na gamescomie, miałem okazję spotkać i porozmawiać z Benem, którego na pewno znacie pod pseudonimem Maul Cosplay. Rozmawialiśmy o nadchodzącej grze CD Projekt RED - Cyberpunk, o Wiedźminie, Słonecznym Patrolu i przygodzie z cosplayem. Zapraszam do obejrzenia wideo lub przeczytania transkrypcji w języku polskim.

Wojtek: Przede wszystkim dziękuję, że zgodziłeś się rozmawiać.

Maul Cosplay: To ja dziękuję.

Czy mógłbyś przedstawić się osobom, które być może Cię nie znają?

Oczywiście. Jestem Ben, pseudonim Maul Cosplay. Większość osób zna mnie jako Geralta. Pracuję dużo dla CD Projekt i dlatego też dzisiaj występuję jako V z Cyberpunk.

Za chwilę wrócimy do Cyberpunk, ale najpierw chciałbym zapytać Cię o filmik z Geraltem, ten nawiązujący do „Słonecznego patrolu”. Kto wpadł na ten pomysł, Ty czy CD Projekt?

To był mój pomysł. Byliśmy w Los Angeles, nasz hotel znajdował się przy Venus Beach. Make-up był zrobiony i mieliśmy czas, więc stwierdziliśmy, czemu by nie zrobić czegoś zabawnego. Tak to się zaczęło. To był pomysł mój i mojej żony.

Czy zrobisz jeszcze kiedyś podobny filmik?

Tak, na pewno, myślałem o filmiku z Geraltem w stylu GTA, ale zazwyczaj to się dzieje bardzo spontanicznie. Nie wszystko planuję, ale robię dużo filmików, zawsze na wesoło, więc to na pewno się powtórzy.

Cofnijmy się do początków Twojej przygody z cosplayem, jak to się zaczęło?

A, tak. To właściwie dzięki mojej siostrze, która chodziła na konwenty. Pewnego razu miała iść na konwent z dużą grupą przyjaciół, ale wszyscy się wycofali i została sama. Poprosiła mnie, żebym z nią poszedł. I tak poszedłem na swój pierwszy konwent z siostrą i na tym konwencie spotkałem... to jest w ogóle inna historia... spotkałem Raya Parka i po tym spotkaniu postanowiłem zostać kaskaderem i to mnie zainspirowało... Mój pseudonim to Maul Cosplay, bo moim pierwszym strojem na scenie był Darth Maul. Więc wszystko dzięki mojej siostrze i ponieważ lubię występy na scenie.

Rozumiem. To fantastyczne, móc spotkać swojego idola i współpracować z nim. Wróćmy do teraźniejszości, do Cyberpunk. Jak długo robiłeś ten strój?

Mieliśmy tylko… nawet nie cztery tygodnie, trzy i pół tygodnia, ponieważ design zmieniał się wiele razy, zanim stwierdzili „Dobra, tak ma to wyglądać”. I wtedy zaczęliśmy ze strojem. Chociaż wciąż są zmiany. Mieliśmy trzy i pół tygodnia, ale bez snu.

Czy dostałeś projekt od CDP? Czy była to tylko ogólna wizja czy bardziej szczegółowa?

Dostaliśmy projekt i kilka renderingów 3D, więc mieliśmy bardzo szczegółową wizję.

Pytanie ode mnie osobiście: czy miałeś okazję zobaczyć Cyberpunk, jak wygląda gra?

Tak, byłem wiele razy w siedzibie CD Projekt i jeszcze przed E3 wiedziałem, jak Cyberpunkt wygląda. I oczywiście widziałem prezentację na E3 i tutaj. Dużo nocnego, wielkomiejskiego klimatu, bardzo imponujące.

Chciałem zapytać o Twoją opinię.

Byłem pod dużym wrażeniem prezentacji, bo tam pokazali już prawie ukończoną grę. Kiedy byłem w siedzibie, widziałem dużo niedokończonego materiału. Więc prezentacja była, określiłbym to “imponująca”. Choć muszę przyznać, że nie jestem fanem gier pierwszosobowych.

Rozumiem.

Ale jak na pierwszoosobową grę, jestem pod wrażeniem. Na pewno w nią zagram.

Wersja męska i żeńska V. Cosplayerzy: Maul Cosplay i Maja Felicitas.

A jak będzie wyglądała Twoja dalsza współpraca z CD Projekt? Czy masz w planach jakieś inne stroje jak Cyberpunk? Ta postać, którą odgrywasz teraz, czy to jest główny bohater gry, czy jakiś ogólny typ?

W Cyberpunkt możesz dowolnie tworzyć postać i bohater, którego widzieliśmy w trailerze, jest, można powiedzieć, postacią domyślną. Już ponownie uległ zmianie, wszystko można dowolnie zmieniać. Zdecydowaliśmy, że zachowam moją zwykłą brodę i moje włosy, bo i tak można to modyfikować w grze.

Muszę zapytać Cię o siłownię. Musisz ciężko pracować, żeby być w formie do odgrywania Geralta czy postaci z Cyberpunk. Jak to robisz, jak często trenujesz? Co byś poradził osobie, która chciałaby być w takiej formie?

Żeby mieć dobrą sylwetkę trzeba trenować regularnie, to bardzo ważne. Jeśli mogę, trenuję sześć razy w tygodniu, ale przez częste podróże to jest trudne. Czasami nie mam jak trenować. Dla przeciętnej osoby, myślę, przynajmniej trzy razy w tygodniu, zwykły trening siłowy bez sprzętu, możesz go robić w domu. Trzy razy w tygodniu przez rok i wyglądasz o wiele lepiej. Łatwo wyglądać dobrze, jeśli ma się na to czas.

Ostatnie pytanie. Jak cosplay zmienił Twoje życie?

W moim przypadku, gdy jest to moja główna praca i dzięki niej poznałem moją żonę, cosplay to całe moje życie. Myślę, że dla wszystkich cosplayerów ważne jest, że dzięki cosplayowi możesz być kim chcesz. Jeśli chcesz być Batmanem, nie ważne, ile masz lat, jakiej jesteś płci, jaki nosisz rozmiar, możesz być Batmanem i to jest według mnie najlepsze w cosplayu – możesz być swoim ulubionym bohaterem, o to właśnie chodzi w cosplayu. To bardzo pozytywne przesłanie.

Bardzo Ci dziękuję.

Bardzo proszę.