Mistrzostwa Europy w Cosplayu!

Pod koniec października w Londynie, podczas trwania imprezy MCM Comic Con, odbyły się finały jednego z najważniejszych europejskich konkursów cosplay - EuroCosplay Championships. Czy śledziliście informacje na temat imprezy, a może pierwszy raz o niej słyszycie? Chciałbym przybliżyć Wam ideę tego konkursu.

Logo EuroCosplay Championships, źródło.

Czym jest EuroCosplay Championships?

Jest to seria imprez kwalifikacyjnych, w których biorą udział uczestnicy z 30 krajów, w tym z Polski. Polskie eliminacje odbywają się podczas imprezy Magnificon EXPO w Krakowie. Finał mistrzostw odbywa się na MCM Comic Con w Londynie.

Celem konkursu jest podniesienie popularności cosplayu na starym kontynencie oraz zainspirowanie obecnych i przyszłych cosplayerów do tworzenia jak najlepszych strojów. Ideą EuroCosplay Championships jest zjednoczenie i wzmocnienie cosplayowej społeczności. I to bardzo mi się podoba, a Wam?

Mistrzostwa organizowane są z silnym naciskiem na cosplayowe rzemiosło. Liczy się jakość wykonania całego stroju oraz oczywiście samodzielność pracy nad poszczególnymi elementami. W końcu będą nas oceniać doświadczeni cosplayerzy z całego świata, a każdy chce godnie reprezentować swój kraj. Jeśli ciekawią Was kryteria oceniania podczas EuroCosplay, zapraszam Was do przeczytania regulaminu w tym miejscu.

EuroCosplay w Polsce

Jak już wcześniej wspomniałem, w Polsce również odbywają się eliminacje do EuroCosplayu. W tym roku w czerwcu na Magnificon EXPO podczas eliminacji wystąpiło dziewięciu uczestników, a zwyciężczynią została Laura z Asgardian Fraud Workshop i to ona reprezentowała nas podczas finału w Londynie. Spolierując galerię na końcu, niestety nasza reprezentantka nie stanęła w tym roku na podium.

To nie znaczy, że Polscy reprezentanci nie byli nagradzani w poprzednich edycjach. Ta sztuka udała się nam czterokrotnie. W 2010 i 2012 Kairi in Cosplayland zajęła drugie miejsce. W 2013 Polskę reprezentowała Zula Costumes i jej również udało się zająć drugie miejsce. W roku 2014 ponownie reprezentowała nas Kairi i udało jej się zgarnąć pierwszą nagrodę i stanęła na najwyższym podium.

Podium z 2014 roku, źródło.

EuroCosplay 2018

W tym roku podczas finału w Londynie wystąpiło 26-ciu cosplayerów. Pierwsze miejsce zajął Don Esteban z Austrii, prezentując strój Geralta z Rivii z fenomenalnej gry Wiedźmin 3. Drugie miejsce zajęła reprezentantka Francji - LeelooKris Cosplay w stroju Lagerthy z serialu Wikingowie. Trzecie miejsce na podium zajął Paulches z Rosji jako Scott Ryder z Mass Effect: Andromeda.

Zapraszam Was teraz do obejrzenia galerii zdjęć wszystkich finalistów, których można było podziwiać podczas MCM Comic Con London. Autorem galerii jest Eugene Art. Photography.

1 miejsce - Don Esteban z Austrii jako Geralt z Rivii z Wiedźmina 3. Zdjęcie: Eugene Art. Photography, źródło.

2 miejsce - LeelooKris Cosplay z Francji jako Lagertha z Wikingów, zdjęcie: Eugene Art. Photography, źródło.

3 miejsce - Paulches z Rosji jako Scott Ryder z Mass Effect: Andromeda, zdjęcie: Eugene Art. Photography, źródło.