Cosplay Guardian o życiu, strojach i konwentach

Cosplay Guardian o życiu, strojach i konwentach

Rozumiem. Jak już zeszliśmy na temat lokalnych konwentów: Jak podoba Ci się tegoroczna edycja Tetconu, który powrócił do nas po krótkiej przerwie?

Brakowało mi w tamtym roku Tetconu, ale to nie tak, że w ogóle go nie było. Mieliśmy Tczewski Dzień Fantastyki, który był jednodniową imprezą, na której oczywiście się pojawiłem. Tetcon jest dla mnie bardzo ważnym wydarzeniem i nie wiem, czy opuszczę go kiedykolwiek. Podobało mi się to, że zawsze organizowany był pod koniec października, w okolicach Halloween. Dawało to wyjątkowy klimat. Zwłaszcza, że szkoła konwentowa jest w sąsiedztwie cmentarza. Teraz niestety mamy sierpień, ale to bardzo fajne wydarzenie. Jest to fajna, kameralna impreza, gdzie organizatorzy nie stoją gdzieś na niedostępnym dla uczestników piedestale, ale chodzą między nimi i rozmawiają. Starają się wprowadzić fajną, grupową, rodzinną atmosferę.

Więc jednym słowem zapraszasz wszystkich na przyszłoroczną edycję Tetconu?

Oczywiście, że tak. Zapraszam! Tetcon jest najlepszym konwentem na Pomorzu!

Zgadzam się. Następną imprezą, na którą się wybierasz, jest Copernicon. Zajmujesz się tam organizacją konkursu cosplay.

Tak, na Coperniconie będę zajmował się rzeczami związanymi z cosplayem. W tym roku będą to trzy punkty programu. Konkurs cosplay, parada cosplayerów, odziedziczona po poprzedniej organizatorce, oraz mamy Igrzyska Śmieci.

Igrzyska Śmieci?

Są punktem programu około cosplayowym, ponieważ polegają na stworzeniu rzeczy z tego, co mamy pod ręką. To jest taki low cost cosplay. W tym roku przewodnim motywem jest zbroja i pasująca do niej broń. W takich strojach, zbrojach stworzonych z kartonu, worków foliowych czy butelek, będzie można pojawić się w czasie trwania Coperniconu w sobotę o godzinie 17 na Rynku Nowomiejskim, gdzie odbędzie się konkurs i zostanie wybrana najlepsza kreacja. Można taką zbroję malować, ale nie można używać pianek typu EVA, Worbla, Thibra, czy innych materiałów termoplastycznych.

Czy na ten konkurs trzeba rejestrować się wcześniej?

Nie, nie trzeba rejestrować się wcześniej. Po prostu osoby, które zjawią się w danej godzinie w zbroi na miejscu konkursu, będą mogły wziąć w nim udział.

Ok, taki konkurs dla początkujących. Powiedz zatem, co byś poradził osobie, która chce zacząć tworzyć własne stroje?

Przede wszystkim znaleźć kogoś, kto podziela tę pasję. Ponieważ cosplayuje się najlepiej w większym gronie. Jeżeli masz znajomych, przyjaciół, którzy mają podobne zainteresowania, to dużo łatwiej się pracuje.

A powiedz mi, czy istnieje jakiś cosplayer, którego szczególnie podziwiasz, na którym się wzorujesz, czy podpatrujesz w pracy?

Szczerze, to nie mam nikogo takiego, kto byłby moim guru czy senpai. Ogólnie staram się podpatrywać wszystkich, jak coś wykonują, wszelkie poradniki czy tutoriale. Nieważne, czy jest to osoba znana na całym świecie, czy ktoś początkujący. Każdy może mieć coś fajnego do zaoferowania i każdy może podzielić się jakąś ciekawostką.

A jak twoja rodzina i przyjaciele reagują na twoje hobby, jakim jest cosplay?

Nie mają z tym problemu. Okazują mi wsparcie. Czasem słyszę, bym przestał szlifować w domu lub “śmierdzi tu farbą”, ale to są komentarze, które sam bym mógł gdzieś powiedzieć. Wiadomo, czasem może to przeszkadzać. Ogólnie mam wsparcie, nie mówią mi, abym dorósł. Czasem nawet pojawiają się komentarze: Zobacz czy nie przyda ci się to do stroju?

Dobrze jest mieć wsparcie w swoim hobby. A poza cosplayem masz jakieś inne hobby?

Hobby poza cosplayem? Ciężko powiedzieć. Lubię grać w gry komputerowe tak for fun. Nie jestem jakimś pro gamerem. Lubię od czasu do czasu usiąść przed konsolą czy laptopem i odpalić gierkę. Ostatnio w wolnych chwilach głównie zasiadam do Overwatcha.

A co robisz na co dzień?

Pracuję w szkole jako nauczyciel i mam nadzieję, żę moi uczniowie nigdy nie trafią na ten wywiad, bo bym nie miał życia w pracy. 😉 Prowadzę również zajęcia w domu kultury. Podczas zajęć często tworzymy cosplaye, gramy w różnego rodzaju gry karciane, fabularne czy planszowe. Jest to swego rodzaju praca i rozrywka w jednym.

A czego uczysz?

Języka angielskiego.

Dziękuję za rozmowę i za to, że poświęciłeś mi czas i opowiedziałeś trochę o sobie. Życze Ci powodzenia na dalszej drodze cosplayowej i nie tylko, i do zobaczenia następnym razem.

Ja również dziękuję. Mam nadzieję, że zobaczymy się podczas następnej imprezy.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego rozmówcy na: