Konwent fantastyki i gier Tetcon 2018 | Relacja

Konwent fantastyki i gier Tetcon 2018 | Relacja

W sobotę 18 sierpnia wybrałem się w daleką podróż z Gdańska do Tczewa, aby wziąć udział w konwencie fantastyki i gier Tetcon. Konwent trwał trzy dni, od piątku 17 sierpnia do niedzieli 19 sierpnia. Jako że mogłem niestety poświęcić tylko jeden dzień na tę odległą wyprawę, wybrałem sobotę, gdyż ten dzień jest zazwyczaj najobfitszy w atrakcje na tego typu imprezach. Ciekawe prelekcje, konkurs cosplay, pokaz mody alternatywnej czy występ Kabaretu Pod Napięciem, to jedne z wielu przyjemności, które tego dnia czekały na mnie w Tczewie. Ale po kolei.

Miejsce

Tetcon odbywał się w dwóch miejscach. Pierwszym było I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, a drugim Fabryka Sztuki, gdzie mogliśmy wejść całkowicie za darmo. Płatny wstęp obowiązywał tylko na terenie liceum. Pogoda dopisała, a więc przejście 300 metrów między budynkami nie było dużym wyzwaniem.

Atrakcje w budynku liceum

Większość atrakcji jakie oferował konwent można było znaleźć w budynku liceum. Było w czym wybierać. Kto chciał zaopatrzyć się w nowe gadżety, miał ku temu okazję dzięki niemałej liczbie wystawców. W salach prelekcyjnych można było posłuchać doświadczeń ciekawych ludzi, w tym również naszego redakcyjnego kolegi Rafała a.k.a SłodkiJezu, który opowiadał o współczesnym Czarnobylu. Sam spędziłem trochę czasu na prelekcjach. Posłuchałem o doświadczeniach i historii chłopaków z 501 Legionu (organizacja kostiumowa ze świata Gwiezdnych wojen). Dowiedziałem się również trochę o owłosieniu w cosplayu podczas ciekawej prelekcji Cosplay Guardiana. Musze go namówić, żeby napisał o tym na swoim blogu. Na te prelekcje warto było poświęcić czas. W budynku znaleźć mogliśmy też konsole, rockband, ultrastar i inne podobne atrakcje, które niestety mnie osobiście nie interesują, więc nie wiem, czy zabawa tam przebiegała bezproblemowo, ale narzekań konwentowiczów nie słyszałem. Na konwencie nie mogło zabraknąć planszówek: przed budynkiem liceum znajdował się namiot, gdzie mogliśmy pograć w przeróżne planszowe tytuły, ale niestety pomimo tego, że jestem ich wielkim fanem, nie miałem czasu poświęcić im nawet minutki. Trzeba było udać się dalej, do następnej lokalizacji konwentu.

Atrakcje w Fabryce Sztuki

W Fabryce Sztuki mogliśmy znaleźć foto studio, wystawę Gwiezdnych wojen oraz scenę, która znajdowała się na świeżym powietrzu. Scena była głównym punktem akcji – na niej odbywał się konkurs cosplay, pokaz mody alternatywnej, występ Kabaretu Pod Napięciem i koncert zespołu Windmill. Działo się naprawdę dużo i to całkowicie za darmo, co uważam jest bardzo dobre, bo popularyzuje tego typu imprezy wśród mieszkańców miasta.

A ponarzekać?

Do tej pory było bardzo optymistycznie, ale teraz przyszedł czas trochę ponarzekać. Hmm… tylko na co? Spędziwszy tylko jeden dzień na imprezie, nie zauważyłem żadnych niedociągnięć czy wpadek organizatorów. Byłem świadkiem jednego problemu technicznego. Jednego. W dodatku nie dokońca jestem pewny, czy można mieć o niego pretensje do organizatorów, czy raczej do Ministerstwa Edukacji, że szkoły są tak słabo wyposażone, bo nie dało się podłączyć projektora, który był na wyposażeniu sali, do komputera, który też był na jej wyposażeniu. Dziwne, prawda? Czy coś jeszcze było nie tak? Może Wy coś więcej będziecie mieli do powiedzenia na ten temat, więc zachęcam do podzielenia się tym w komentarzu.

Konkurs cosplay

Tetcon to mała impreza, więc podczas trwania konwentu trudno znaleźć osoby w strojach skupione w większych grupach. Poniekąd dlatego, że takie imprezy sprzyjają spotkaniom z miejscowymi fotografami w celu zrobienia nowych sesji. W końcu kiedyś trzeba zrobić te zdjęcia, byście mogli potem podziwiać je w internecie. Dlatego najlepszą okazją na podziwianie strojów jest konkurs cosplay. Przed konkursem spotkamy wszystkie osoby w strojach w jednym miejscu i będziemy mogli zrobić sobie zdjęcia z ulubionymi postaciami z gier, komiksów czy filmów.

W tym roku podczas konkursu na scenie pojawiło się ośmiu cosplayerów, którzy zaprezentowali wcześniej przygotowane scenki. Było co oglądać, nawet przeprowadziliśmy transmisję na żywo, ale niestety dwa ostatnie występy z powodu problemów z internetem się nie nagrały. Szkoda, niemniej jednak zapraszam do obejrzenia tych, które udało się zapisać.

Jeśli już obejrzeliście, to przejdźmy do nagród.

Jury, w składzie którego znalazł się Cosplay Guradian, Kira Kira Cosplay oraz organizatorka Tetconu Marta Sandomierska, nagrodziło cosplayerów w trzech kategoriach. Nagroda za najlepszą scenkę przypadła Esmeten, która wystąpiła jako Shani z Wiedźmina 3. Za najlepszy strój nagrodzono Codora, który stworzył strój Caranthira z gry Wiedźmin. Grand Prix, czyli najważniejszą nagrodę zdobył W Cosplay za strój Genji’ego z Overwatcha.

Podsumowanie

Tetcon to konwent, który jest istną perełką, jeśli chodzi o województwo pomorskie, bo niestety nie uraczymy zbyt dużo imprez związanych z szeroko pojętą fantastyką na konwentowej mapie tego regionu. Dlatego cieszę się, że Tetcon powrócił z kolejną edycją po półtorarocznej absencji. Na Tetconie każdy znajdzie coś dla siebie. Planszówki, sesje RPG, gry na konsole, nocne granie w Wilkołaki (Mafię) i wielu wspaniałych ludzi, którzy przyjmą Was z otwartymi rękoma. Mam nadzieję, że w przyszłym roku impreza się odbędzie i serdecznie Wam ją polecam.

Zobacz fotorelację z Tetconu!