Twierdza 2017! Jak było? Dowiesz się z naszej relacji!

Twierdza 2017! Jak było? Dowiesz się z naszej relacji!

Relację z konwentu fantastyki Twierdza 2017 najlepiej rozpocząć od opisania w kilku słowach samego miejsca, na terenie którego zorganizowano imprezę. Konwent odbywa się w Giżycku na terenie Twierdzy Boyen, zbudowanej w latach 1844–1856. Twierdza została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy, więc można sobie wyobrazić rozległość terenu jaki zajmuje. Teren jest spory i zwiedzenie wszystkiego pieszo zajmie sporo czasu, a sam fort zachował się do naszych czasów w dość dobrym stanie. Można praktycznie zwiedzić każdy budynek znajdujący się wewnątrz murów, co może stanowić nie lada gratkę dla fotografów i cosplayerów chcących wykonać sesję w klimacie postapo.

Twierdza 2017

Impreza

Wracając do samej imprezy i dotarcia na teren konwentu, to można to było zrobić na kilka sposobów, a mianowicie korzystając z taksówek, autobusu oraz spacerem, co zajmuje jakieś 25 minut. Hala sportowa MOSiR po zakończonych zajęciach lekcyjnych została oddana uczestnikom konwentu jako sleep room. Dużo miejsca, więc dla każdego znalazł się kawałek podłogi. Jeśli chodzi o prysznice, to tutaj można się było nieźle zdziwić, gdyż były to typowe natryski jakie można spotkać na basenie, żadnych zasłonek czy kabin, więc prysznic spełniał dodatkowe funkcje integracyjne. Inną opcją noclegu było rozbicie namiotu wewnątrz fortu, a wtedy można było skorzystać pryszniców w Koszarowcu nr 1.

Kupno biletów oraz odebranie akredytacji i opaski zajęło dłuższą chwilę, gdyż punkt akredytacji został otwarty z opóźnieniem, ale nie wpłynęło to na odczucia z imprezy. Pod punktem zebrała się grupa uczestników, więc można było zrealizować wstępną integrację. Kolejek po bilety nie było i wszystko szło sprawnie. Każdy dostał identyfikator, opaskę oraz program imprezy w dość kompaktowym formacie, zawierający wszystkie informacje dotyczące konwentu oraz składaną mapkę terenu Twierdzy, na której odwrocie znajdował się program godzinowy.

Atrakcje

Jeśli chodzi o ilość atrakcji, jakie zaoferowali uczestnikom organizatorzy, to było ich bardzo wiele, począwszy od stoisk ze standardowym zestawem różności dostępnych praktycznie na każdym konwencie, poprzez dobrze wyposażony games room i pokój z grami retro, po obozowisko Stalkerów czy wioskę Tolkienowską. Dodać należy punkt gastronomiczny, gdzie codziennie serwowano bardzo dobre jedzenie oraz orzeźwiający kwas chlebowy. Łatwo się domyślić, że w tym punkcie spotkać można było najwięcej osób. Jeśli chodzi o zaproszonych gości, to pojawiło się wiele znanych osobistości, a między innymi Aneta Jadowska, Krzysztof Haladyn, Ilona „Kobieta-Ślimak” Myszkowska, Anna Kłosowska, Janusz Bocian, Stanisław Mąderek czy chociażby cosplayerki i jurorki konkursu cosplay Violet Cosplay i Issabel Cosplay. Nie zabrakło turniejów, konkursów oraz warsztatów, a popołudniami można było wziąć udział w LARPach i sesjach RPG. Paneli dyskusyjnych było tyle, że jeśli ktoś miałby ochotę, to mógłby cały dzień biegać między dwiema salami prelekcyjnymi, nie nudząc się ani trochę.

Twierdza 2017

Twierdza 2017

Najbardziej intensywnym dniem konwentu była sobota, kiedy to ilość atrakcji i liczba odwiedzających teren Twierdzy była bardzo duża. Głównym punktem dnia był konkurs cosplay, który odbył się w godzinach wieczornych, a stroje były oceniane przez Violet Cosplay, Issabel Cosplay i Stanisława Mąderka. Ilość uczestników konkursu była dwukrotnie większa niż w poprzedniej edycji imprezy. Podniósł się i sam poziom konkursu – małą scenkę zamieniono na dużą scenę w amfiteatrze, znajdującym się obok fortu. Niedaleko sceny zostało zorganizowane małe foto studio, gdzie każdy mógł przyjść i zrobić zdjęcie swojego stroju. Cosplayerzy przedstawili bardzo ciekawe stroje, szkoda tylko, że scenki nie były brane pod uwagę przy ocenie końcowej. Po konkursie na uczestników czekał koncert gdzie zagrały zespoły Dziewieje oraz Helroth. Sobotni wieczór można było spędzić na wiele sposobów, od games roomu do śpiewania piosenek przy ognisku w wiosce Tolkienowskiej lub przy dźwiękach hardbassa w wiosce Stalkerów.

Ostatni dzień konwenty upłynął w dość leniwym tempie, część uczestników zbierała się do domów a inni regenerowali siły po wieczornych atrakcjach lub uczestniczyli w ostatnich prelekcjach. Pomimo kilku potknięć i zmian programu już w czasie trwania imprezy, to festiwal fantastyki Twierdza jest po prostu idealny, zwłaszcza jako konwent w klimacie postapo. Niesamowite miejsce, pełne klimatu, który tworzą osoby w nim uczestniczące. Nie jest to impreza pokroju Pyrkonu czy Coperniconu, a trochę bardziej kameralna, co dodaje jej tylko uroku. W tym miejscu chciałabym nadmienić, że żadna impreza tego typu nie posiada tak rewelacyjnej ekipy gżdaczy, którzy dwoili się i troili, aby wszystko było w jak najlepszym porządku. Osobiście polecam pojawić się chociaż na jednej edycji tej imprezy, lecz wtedy istnieje ryzyko, że będziecie tam chcieli wracać co roku.

Konkurs Cosplay Twierdza 2017

Twierdza 2017

Byliście? Jak Wam się podobało? Dajcie znać w komentarzu! I nie zapomnicie odwiedzić głównej strony!