Relacja z Festiwal Popkultury NiuCon 8 we Wrocławiu!

Relacja z Festiwal Popkultury NiuCon 8 we Wrocławiu!

Festiwal Popkultury NiuCon po rocznej przerwie powrócił na konwentowa mapę Polski. Ósma edycja NiuConu odbyła się w dniach 11-13 sierpnia 2017 roku we Wrocławiu.

Impreza odbywała się w budynkach Uniwersytety Przyrodniczego. Miejsce odpowiednie, całkiem spore i prawie w ogóle niewykorzystane przez organizatorów. Większa część była zagospodarowana przez strefę handlową, gdzie można było kupić praktycznie wszystko, zaczynając od drobnych rzeczy pokroju przypinek, zakładek, breloczków, kończąc na koszulkach, mangach, mieczach, czy pełnych elementach zbroi. Każdy znalazł coś dla siebie.

Na kampusie mogliśmy również znaleźć akredytację, „aleję artystów”, foto studio i sale panelowe, ale korytarze niestety świeciły pustkami. Natomiast nocleg i konkurs cosplay zostały przeniesione do innych lokalizacji, dość odległych z punktu widzenia uczestników. Szkoła noclegowa znajdowała się prawie 2 kilometry od głównego budynku z atrakcjami.

Relacja z Festiwal Popkultury NiuCon 8 we Wrocławiu

Relacja z Festiwal Popkultury NiuCon 8 we Wrocławiu

Paneli podczas NiuConu było mnóstwo, a różnorodność tematyki ogromna. Poza udziałem w prelekcjach, mogliśmy pograć w gry na przygotowanych stanowiskach, czy pośpiewać na ultrastarze lub potańczyć na DDRach. Niestety, organizatorzy dali ciała i niezbyt dobrze zaprojektowali mapę sal. Za pomocą otrzymanego schematu po prostu nie dało się gdziekolwiek trafić. Sale, piętra i budynki były źle oznaczane, a więc by znaleźć pożądane miejsca, trzeba było albo mieć wielkie szczęście, albo co chwilę pytać o drogę. Gdyby nie to, że fotografowie z foto studia przygotowali własna mapę, nigdy bym do nich nie trafił.

W przestrzeni między budynkami ustawione były foodtracki z naprawdę dobrym jedzeniem, chociaż biorąc pod uwagę to, że niecałe 500 metrów dalej znajdowało się centrum handlowe z ogromną strefą gastronomiczną, moim zdaniem były one raczej ciekawostką niż głównym miejscem żywieniowym konwentowiczów.

Relacja z Festiwal Popkultury NiuCon 8 we Wrocławiu

Konkurs cosplay odbył się w Centrum Sztuki Impart, które znajdowało się całkiem spory kawałek od głównego budynku imprezy i niektórzy mieli problem, aby je znaleźć. Żeby w ogóle dostać się na sale i móc obejrzeć konkurs, trzeba było w informacji poprosić o specjalną naklejkę, których ilość była ograniczona ze względu na pojemność sali. Trzeba przyznać, że zorganizowanie konkursu oraz powierzenie oprawy audio-wizualnej profesjonalistom wyszło moim zdaniem na plus. Niestety frekwencja na sali nie powalała. Myślę, że mogło być to spowodowane odległością, obowiązkiem wcześniejszej deklaracji udziału i tym, że cały konkurs był emitowany na żywo w internecie i conplace. Co do samych występów? Były lepsze i gorsze, ale to subiektywne odczucia każdego uczestnika.

Podsumowując: Organizatorzy starali się naprawić problemy z poprzednich lat, ale wywrócili się na sprawach, które mieli już dopracowane. Frekwencja była słaba, co mogło być spowodowane przerwą, jak i dwiema poprzednimi edycjami, które nie były dobrą prognozą na przyszłość. W internecie są już relacje uczestników, którym się podobało i chcieliby powrócić za rok na NiuCon 9. A co ja myślę? We mnie niestety impreza nie wzbudziła zachwytu, a szkoda... w końcu to impreza z mojego miasta.

Zobacz galerię cosplay z Festiwalu Popkultury NiuCon.